Kupując mały bus do wykorzystania w ramach działalności gospodarczej, w której będzie prowadzony przewóz towarów, trzeba pamiętać o określonych formalnościach, obowiązkach i procedurach. Należy do nich m.in. kupno ubezpieczenia OC, o którym więcej piszemy w poniższym artykule. Przeczytaj, na jakich warunkach i w jakiej cenie możesz je nabyć.
OC – obowiązkowe również dla busów do 3,5 t
Przepisy o obowiązkowych ubezpieczeniach wskazują, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce jest zobligowany do wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej. OC dotyczy wszystkich aut niezależnie od masy całkowitej, rodzaju, przeznaczenia, marki producenta czy stanu technicznego, a jego zakres pozostaje zawsze identyczny. Różne jest natomiast podejście towarzystw ubezpieczeniowych do poszczególnych grup pojazdów. Jak wygląda ono w przypadku busów dostawczych do 3,5 t?
Co ważne, w poniższym artykule omawiamy ubezpieczenia przeznaczone wyłącznie dla pojazdów wykorzystywanych w celach zarobkowych, a nie prywatnych. Jeżeli auto będzie użytkowane z myślą o celach osobistych, można wykupić standardową polisę normalną drogą, np. u agenta ubezpieczeniowego czy w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl. Należy mieć bowiem świadomość, że polityka towarzystw w stosunku do klientów prowadzących działalność gospodarczą ma zdecydowanie bardziej jednostkowy charakter, gdy porówna się ją z OC dla samochodów osobowych.
Od czego zależy cena OC dla busa do 3,5 t
Składka jest zawsze obliczana w sposób indywidualny dla każdego z osobna. Kierowcy, których interesuje OC Mercedesa Vito, Forda Transita, Citroena Jumpera czy Volkswagena Transportera, muszą osobiście skontaktować się z wybranym towarzystwem, podając informacje na temat zarówno pojazdu, jak i jego właścicieli oraz użytkowników. Chodzi o dane dotyczące:
- marki producenta, modelu i roku produkcji auta,
- pojemności jednostki napędowej,
- typu napędu,
- aktualnego przebiegu,
- prowadzenia książki serwisowej,
- finansowania pojazdu,
- sposobu eksploatacji,
- zasięgu terytorialnego polisy (Polska, Europa lub inne kraje),
- przebiegu historii ubezpieczeniowej właściciela,
- liczby użytkowników auta.
Ile w takim razie kosztuje OC busa transportowego do 3,5 tony? Ponieważ składka zawsze jest obliczana indywidualna w ramach kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym, nie da się jej określić z góry. Doświadczenie firm transportowych pokazuje jednak, że polisa jest wyraźnie droższa niż dla auta użytkowanego prywatnie, nawet jeśli w porównaniu uwzględni się również dużego busa o masie całkowitej do 3,5 t. Dlaczego tak się dzieje?
Droższe OC dla pojazdów wykorzystywanych w działalności gospodarczej
Powodem, dla którego towarzystwa narzucają większe składki na pojazdy wykorzystywane w transportowej działalności gospodarczej, jest podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe. Ponieważ tego rodzaju samochody przejeżdżają znacznie więcej kilometrów niż auta osobowe, wyższe jest też prawdopodobieństwo udziału w szkodzie. Dużo zależy od specyfiki prowadzonej działalności – przykładowo, taksówki są z reguły droższe w ubezpieczeniu niż busy transportujące towary.
Niezależnie od charakteru Twojej działalności zawsze sprawdzaj składkę w co najmniej kilku towarzystwach, a następnie zdecyduj się na najtańszą ofertę. Rozważ też inne polisy, które mogą być przydatne w Twojej firmie, jak np. autocasco, assistance czy NNW. Po więcej wartościowych treści zapraszamy do serwisu Kalkulator-OC-AC.auto.pl, gdzie można dowiedzieć się m.in. tego, jak działa regres ubezpieczeniowy.
Artykuł sponsorowany