Volkswagen Poznań kończy 30 lat. A zaczęło się od VW T4

Volkswagen Poznań kończy 30 lat. A zaczęło się od VW T4

Spółka Volkswagen Poznań skończyła właśnie 30 lat. A wszystko zaczęło się od jednej linii montażowej, gdzie 48 pracowników składało VW T4.

W piątek 26 listopada 1993 roku Volkswagen AG i producent maszyn rolniczych Fabryka Samochodów Rolniczych „Polmo” założyły spółkę Joint Venture Volkswagen Poznań.

Na jednej linii 48 pracowników montowało VW Transportera czwartej generacji. W kolejnych latach uruchomiono kolejną linię montażową dla pojazdów marki Skoda, a w 1996 roku uruchomiono odlewnię.

Reklama

Również w grudniu 1996 roku Volkswagen Poznań stała się spółką córką koncernu Volkswagen AG a po znacznej rozbudowie zakładu w Antoninku w latach 2001-2003 rozpoczęto tam produkcję modelu Caddy. Warto podkreślić, ze typoszereg 2K był montowany wyłącznie w wielkopolskich zakładach a w październiku 2020 roku z poznańskiej fabryki wyjeżdżać zaczeła V generacja VW Caddy.

Kamieniem milowym było wybudowanie w szczerym polu a następnie uruchomienie fabryki we Wrześni, gdzie od 2016 roku seryjnie produkowany jest największy z rodziny marki Volkswagen Samochody Dostawcze II generacja modelu Crafter oraz jego bliźniak konstrukcyjny w postaci MAN-a TGE.

W zakładach VW Września w Białężycach produkowany jest Crafter II generacji – oficjalne rozpoczęcie produkcji miało miejsce 24 października 2016 roku. Warto wiedzieć, że to jedyna na świecie fabryka, gdzie powstaje ten największy z gamy model marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Z czasem do gamy silnikowej opartej na konstrukcji EA288 Nutz, czyli wysokoprężnych jednostkach o pojemności 1968 ccm dołączyły elektryczne warianty napędów (e-Crafter oraz eTGE) oraz fabryczne campervany o nazwie Grand California na bazie Craftera.

Aktualnie w ramach spółki Volkswagen funkcjonują 4 zakłady produkcyjne: Poznań-Wilda (Odlewnia), Poznań-Antoninek, Września, Swarzędz.

Warto dodać, że spółka VWP to największy w Wielkopolsce pracodawca a zatrudnienie sięga w tym momencie do 9500 ludzi. Aktualnie produkowane modele to VW Caddy, Caddy Maxi, Caddy California oraz Transporter T6.1 a także VW Crafter i bazujący na furgonach Grand California z serii 600 oraz 680 (DMC 3,5 t oraz 3,88 t).

Ponadto wielkopolskie zakłady we Wrześni wytwarzają też od kwietnia 2017 roku konstrukcyjnego klona w postaci MAN-a TGE, natomiast w Antoninku na bazie VW Caddy i Caddy Maxi produkowany jest Ford Tourneo Connect i Grand Tourneo Connect.

Źródło zdjęć: Volkswagen Poznań

Podziel się: