Reklama

Volkswagen California kończy 30 lat – a zaczęło się od T3

Volkswagen California kończy 30 lat – a zaczęło się od T3

Pierwszy kamper powstał na bazie modelu T3 a klienci mogli wybrać jeden z dwóch kolorów: White Pastel lub Marsala Red – Volkswagen California kończy 30 lat.

Pierwsza generacja Volkswagena California zadebiutowała na niemieckich targach Caravan Show w Essen latem 1988 roku. Cena tego modelu wynosiła wówczas 39 900 marek niemieckich i w pierwszym roku produkcji sprzedano aż 5 000 sztuk fabrycznych kamperów ze znaczkiem VW, których cechą charakterystyczną jest podnoszony dach tworzący miejsca sypialne.

Zobacz też: Volkswagen California z rekordowym wzrostem produkcji

Reklama

Początkowo planowana jako wersja specjalna „Teczki” California przekształciła się w osobną linię modelową. Nie ma się zresztą temu co dziwić, bo w ciągu zaledwie trzech lat od debiutu w ręce nowych klientów trafiło 22 000 sztuk tego pojazdu.

W sierpniu 1990 roku pojawiła się nowa, bo bazująca na „T4-ce” California i także stała się bestsellerem wśród miłośników turystki samochodowej. Do 2003 roku sprzedano 39 000 sztuk kamperów VW bazujących na tym typoszeregu.

Wraz pojawieniem się kolejnej generacji, czyli modelu T5 koncern z Wolfsburga przygotował na jej bazie następne wcielenie Californii – do 2015 roku około sprzedano 55 000 sztuk.

Aktualnie z zakładów Hannover-Limmer, gdzie od 2004 roku powstają VW California, montowane są pojazdy bazujące na najnowszej „T6-tce”.

Łącznie przez trzy generacji „Teczek” – od T3 do T6 – sprzedano 157 500 sztuk tego modelu na rynkach niemal całego świata.

Źródło zdjęć: Volkswagen

Podziel się: