Reklama
stats

Volkswagen Poznań z karą za opóźnione płatności dla dostawców

Volkswagen Poznań z karą za opóźnione płatności dla dostawców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał wielkopolską spółkę Volkswagen Poznań za opóźnione płatności dla poddostawców.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu UOKiK kara dla spółki Volkswagen Poznań, która produkuje m.in. modele Caddy, Transporter i Crafter, wyniosła ponad 4,7 mln złotych.

W toku postępowania ustalono, że tylko w ciągu trzech poddanych kontroli badanych miesięcy przedsiębiorca opóźniał spłatą faktur na rzecz prawie 1,7 tys. kontrahentów.

Reklama

Jak informuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, zatory płatnicze to jeden z większych problemów polskiej gospodarki i zarazem przeszkoda w prowadzeniu działalności dla mniejszych przedsiębiorców, ponieważ podnosi koszty i wpływa na ograniczenie zatrudnienia czy inwestycji.

Warto bowiem przypomnieć, że terminowe płatności to dla dostawców wielkich spółek podstawa utrzymania płynności finansowej a niezapłaconych kilka faktur z rzędu może spowodować poważne problemy dla takich mniejszych podmiotów gospodarczych.

W całym 2023 roku UOKiK wydał 52 decyzje dotyczące przedsiębiorców, którzy nie płacą na czas swoim kontrahentom i nałożył na nich ponad 40 mln zł kar finansowych.

PS: Druga kara w wysokości ponad 3 mln zł została nałożona przez UOKiK na spółkę Solaris Bus & Coach, która w okresie od lipca do września 2020 roku zapłaciła po terminie ponad 32 tys. faktur na rzecz prawie 1,7 tys. kontrahentów.

Źródło zdjęć: Volkswagen Poznań

Podziel się: