Reklama

VW Poznań wyprodukował w 2023 roku blisko 250 000 pojazdów

VW Poznań wyprodukował w 2023 roku blisko 250 000 pojazdów

W minionym roku spółka VW Poznań wyprodukowała w swoich zakładach w stolicy Wielkopolski oraz we Wrześni blisko ćwierć miliona samochodów.

Na początku kwietnia Volkswagen Poznań opublikował podsumowanie dotyczące 2023 roku. I tak wytwarzany w zakładach we Wrześni model Crafter wyjechał z linii montażowych w liczbie o 10 000 większej niż w porównaniu do 2022 roku.

Dodatkowo bliźniaczy konstrukcyjnie MAN TGE także zaliczył większy wzrost ,bo w 2023 roku fabryka VW Września wyprodukowała o niemal 5000 tych pojazdów więcej niż w 2022 roku.

Reklama

Do tego z poznańskich zakładów zjechało przeszło 86 500 sztuk modelu Caddy, co jest zbliżonym wynikiem do tego z poprzedniego roku.

W połowie 2024 roku zaprzestany zostanie montaż T6.1 a moce produkcyjne wykorzystane mają być do wytwarzania osobowego VW Golfa.

Łącznie, licząc rok do roku, udało się zwiększyć produkcję aut o ponad 23 000 pojazdów, czyli o blisko 10% a to wynik zbliżony do poziomu sprzed pandemii.

Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań, potwierdziła przy okazji, że w 2028 roku we Wrześni rozpocznie się produkcja całkowicie nowego modelu z rodziny Space, będzie nowy elektryczny Crafter.

Odlewnia Volkswagen Poznań z rekordem i plany na przyszłość

Rekordowym wynikiem za 2023 rok może pochwalić się Odlewnia Volkswagen Poznań. Zakład w poznańskiej Wildzie dostarcza komponenty dla wszystkich marek z Grupy Volkswagen.

Wytwarza się tam m.in. głowice cylindrowe, obudowy przekładni kierowniczej, czy skrzyni biegów a także elementy układu jezdnego. Łącznie wyprodukowano w minionym roku blisko 4 miliony komponentów, z czego samych głowic cylindrów ponad 1,8 mln sztuk.

W II połowie tego 2024 roku planowany jest rozruch produkcji Caddy PHEV, czyli nowej wersji napędzanej silnikiem spalinowym oraz układem hybrydowym typu plug-in.

Na rynku pojawi się także zapowiadana już wcześniej nowa wersja modelu VW Crafter w połowie roku zakończy się produkcja modelu T6.1

W zakładach VW Poznań rozpoczną się także niebawem przygotowania do produkcji osobowego Golfa – start produkcji tego modelu nastąpić ma w 2027 roku.

Władze VW Poznań chcą też niebawem uruchomić przyzakładową farmę fotowoltaiczną, z której energia pokryje nawet do 20% zapotrzebowania na energię elektryczną w zakładzie we Wrześni.

Źródło zdjęć: Volkswagen Poznań

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + siedem =