Reklama

W Łodzi kierowca vana przejechał przez chodnik – 3000 zł mandatów

W Łodzi kierowca vana przejechał przez chodnik – 3000 zł mandatów

W Łodzi kierowca vana przejechał dwukrotnie przez chodnik po którym nikt nie szedł. Prowadzący Nissana Primastar dostał 3000 zł mandatów.

Mieszkaniec Łodzi wysłał na skrzynkę mailową Wydziału Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym nagrany przez siebie filmik 24 stycznia. Na otrzymanym nagraniu widać, jak biały furgon przejeżdża dwukrotnie wzdłuż chodnika. Do wykroczenia doszło w piątek 4 stycznia na ulicy Pabianickiej, najpierw o 11:15 a potem o 11:45.

Zobacz też: Mandaty karne 2022 – wybrane grzywny dla kierowców busów

Reklama

Policjanci ustalili właściciela Nissana Primastar i wezwali go na przesłuchanie, podczas którego zaprezentowane zostało wideo. Mężczyzna stwierdził, że chciał dojechać do serwisu nie było innej drogi, niż przejazd przez chodnik dla pieszych. Właściciel vana w swoim postępowaniu nie widział nic złego, gdyż jak twierdził , żaden pieszy nie poruszał się chodnikiem.

Ostatecznie kierowca „blaszki” za dwa identyczne wykroczenia ukarany został mandatami karnymi w łącznej kwocie 3000 zł.

Warto pamiętać, że znowelizowana Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym w art. 26 ust.3 pkt 3 wskazuje, że za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych grzywna wynosi 1500 zł.

Zobacz też: Od 5 lutego można składać do GITD wnioski o licencje i wypisy na busy

Wysokie mandaty za niektóre przewinienia obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Ustawodawca nie przewidział sytuacji np. w której firma zajmują się przeprowadzkami chce stanąć jak najbliżej klatki.

W ustawie nie wspomina się także o kurierach czy chociażby kierowcach tzw. zwyżek, którzy będą chcieli podjechać ściąć naderwaną gałąź w alejce w parku czy zawiesić reklamę na banerze przy rynku (ostatni przypadek nie dotyczy tych podnośników koszowych, które posiadają i używają żółtego oświetlenia ostrzegawczego w ramach prowadzonych prac).

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: