Reklama
stats

Od 5 lutego można składać do GITD wnioski o licencje i wypisy na busy

Od 5 lutego można składać do GITD wnioski o licencje i wypisy na busy

Przewoźnicy wykorzystujący busy od 2,5 do 3,5 tony DMC mogą od 5 lutego 2022 roku składać do GITD wnioski o licencje i wypisy.

Ustawa z dnia 26 stycznia 2022 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw 28 stycznia.

Po 7 dniach od publikacji tego dokumentu przewoźnicy realizujący transport międzynarodowy pojazdami od 2,5 do 3,5 tony (DMC pojedynczego auta oraz DMCZ zestawu pojazdów), mogą już ubiegać się o wydawanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji wspólnotowej i wypisów z tej licencji dla każdego busa.

Reklama

Najpierw CKZ, potem wniosek do BTM przy GITD

Zatem, aby od 5 lutego 2022 złożyć w Biurze Transportu Międzynarodowego działającym w ramach Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego kompletny zestaw dokumentów, trzeba wcześniej uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych, który kończy się egzaminem państwowym. Kserokopię CKZ dołącza się do wniosku dla GITD.

Zobacz też: Pakiet Mobilności dla busów przegłosowany przez Sejm RP

I tutaj mała uwaga: jeżeli przewoźnik zatrudni osobę z CKZ, aby uzyskać zezwolenie i licencję wspólnotową, to taki pracownik może kierować operacjami transportowymi w nie więcej niż 4 różnych przedsiębiorstwach, gdzie łącznie połączona flota tych przedsiębiorstw nie przekracza 50 pojazdów.

Po załatwieniu kwestii CKZ przewoźnik musi uzyskać gwarancje bankowe na każdego busa (1800 euro na pierwsze i 900 euro na każde kolejne auto) i pozostawić oryginał takiego poświadczenia w GITD.

Podziel się: