Reklama

Waga WITD Łódź jednak z ważną legalizacją – jest oficjalna odpowiedź

Waga WITD Łódź jednak z ważną legalizacją – jest  oficjalna odpowiedź

Łódzcy inspektorzy wyjaśnili całą sytuację przedstawioną w artykule „Iveco Daily ważyło blisko 10 ton – dziwi nie tylko wysokość mandatu”.

Dla przypomnienia całej sytuacji: w artykule z dnia 4 lipca 2022 „Iveco Daily ważyło blisko 10 ton – dziwi nie tylko wysokość mandatu” zaznaczyłem, że nie udało mi się skontaktować z łódzkim inspektoratem i uzyskać stosownych wyjaśnień dotyczących kontroli przeładowanego pojazdu dostawczego (aż 9950 kg) z dnia 30 czerwca na drodze ekspresowej S8.

Dzisiaj otrzymałem już oficjalne pismo wyjaśniające tę dosyć niefortunną sytuację a najistotniejszą część tej korespondencji publikuję poniżej:

Reklama

Wszystkie wagi wykorzystywane do kontroli przez WITD w Łodzi posiadają ważną legalizację. Waga, z której wydruk stanowił ilustrację do artykułu, ma przedłużoną legalizację mocą decyzji Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku Nr 37 z dnia 16 marca 2022 r. wydanej na podstawie art. 26c ust. 1 i 6 ustawy prawo o miarach.

Aktualizacja danych zawartych w wydruku w zakresie daty legalizacji nie jest bezwzględnym wymogiem prawnym. W dacie kontroli i sporządzania wydruku waga posiadała ważną legalizację, a pomiar dokonany został w sposób prawidłowy.

Ponadto, już w trakcie rozmowy telefonicznej, dowiedziałem się od przedstawiciela WITD Łódź, że w rzeczonej wadze po prostu nie dokonano zmiany w ustawieniach o przedłużeniu legalizacji tegoż urządzenia.

Jednak, aby potwierdzić zawarte w piśmie WITD Łódź argumenty, skontaktowałem się z przywołanym Okręgowym Urzędem Miar w Gdańsku.

Wiesław Dąbrowski, Naczelnik Wydziału Nadzoru i Koordynacji Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku był na tyle miły, że podesłał do wglądu „Decyzję Nr 37 w sprawie odroczenia terminu dokonania legalizacji ponownej i zezwolenia na dalsze użytkowanie przyrządu pomiarowego.”

Na podstawie tego dokumentu WITD Łódź uzyskało odroczenie terminu dokonania legalizacji ponownej i jednocześnie zezwolenie na dalsze użytkowanie na okres 6 miesięcy licząc od dnia 6 maja 2022 roku wagi samochodowej Meteor-E-105 o numerze fabrycznym 94035719.

I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa: jak podkreślają sami inspektorzy ITD w trakcie kontroli kierowca ma prawo poprosić o zaświadczenie potwierdzające legalizację wagi, na której dokonywany jest pomiar.

Co więcej, nawet już po kontroli przewoźnik może uzyskać wgląd w taką dokumentację, aby rozwiać wszelakie wątpliwości w tej kwestii.

Źródło zdjęcia: WITD Łódź
Źródło dokumentu: OUM Gdańsk

Podziel się: