Reklama

Sprawdzali busy na międzynarodówce i te w jeżdżące w ruchu krajowym

Sprawdzali busy na międzynarodówce i te w jeżdżące w ruchu krajowym

Na terenie województwa łódzkiego inspektorzy ITD przez 2 dni ważyli busy jeżdżące na międzynarodówce, ale i w ruchu krajowym.

Łódzcy inspektorzy ITD wytypowali we wtorek na drodze ekspresowej S8 w okolicach Wolborza pojazd dostawczy z DMC do 3,5 tony, którym czeski przedsiębiorca wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy.

Po zważeniu busa okazało się, że Mercedes Sprinter waży realnie 4650 kg, czyli o ponad 30% więcej niż pozwala na to jego DMC.

Reklama

W związku z tym „Krokodyle” zakazali dalszej jazdy do czasu rozładunku nadmiaru towaru a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne z powodu przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej, co oznacza karę w wysokości 2000 złotych.

W przypadku busa „na międzynarodówce” kara za przekroczenie DMC powyżej 20% DMC to 2000 zł. W przypadku przekroczenia DMC w zakresie 10-20% kara dla przewoźnika wynosi 1500 zł. Na zdjęciu Sprinter po zważeniu na „S8-ce”.

Kolejnego przeładowanego busa należącego tym razem do polskiego przewoźnika zatrzymano w Łodzi przy alei Bartoszewskiego – wykonujący również międzynarodowy zarobkowy transport rzeczy dostawczak ważył 4160 kg.

W tym przypadku inspektorzy ITD także nakazali przeładunek nadmiaru towaru i wszczęli wobec firmy transportowej postępowanie zagrożone karą w wysokości 1500 złotych. Do tego okazało się, że bus nie został poddany wymaganemu okresowemu przeglądowi technicznemu.

Na krajówce nie lepiej…

Kolejnego dnia ITD prowadziła dalsze działania ukierunkowane na busy w Piotrkowie Trybunalskim. W ramach prowadzonej akcji skontrolowano 10 takich dostawczaków wykorzystywanych w ruchu krajowym i w każdym przypadku „Krokodyle” stwierdzili przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu.

W trakcie działań w Piotrkowie Trybunalskim inspektorzy ITD zatrzymali 10 busów i każdy z nich był przeciążony.

Najcięższy wśród zatrzymanych w środę pojazdów dostawczych ważył 5100 kg, ale – co podkreślają łódzcy inspektorzy w oficjalnym komunikacie – realna masa pięciu kolejnych busów przekraczała 4500 kg.

Oczywiście każdy z tych transportów został wstrzymany do czasu przeładowania przewożonego ładunku na inne pojazdy, a kierowcy przeciążonych busów zostali ukarani mandatami karnymi, które według art. 97 Kodeksu wykroczeń, mogą mieć wysokość od 20 do 3000 złotych.

Źródło zdjęć: WITD Łódź

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 10 =