Ważyli busy na międzynarodówce. Co trzeci przeładowany

Ważyli busy na międzynarodówce. Co trzeci przeładowany

Lubuscy inspektorzy ITD podczas akcji na A2 ważyli busy jeżdżące na międzynarodówce. Co trzeci był przeładowany.

W miniony wtorek i czwartek (26 oraz 28 września) inspektorzy ITD przeprowadzili akcje na autostradzie A2 koło Świecka, która ukierunkowana była na 3,5-tonowe busy, którymi wykonywany był międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy.

Łącznie zważono 60 pojazdów z czego 22 z nich było przeładowanych. „Rekordzistą” był bus ważący 4600 kg. Kierowców przeładowanych pojazdów ukarano mandatami i zakazano dalszzej jazdy do czasu rozładunku nadmiaru towaru.

Reklama

Dodatkowo lubuskie „Krokodyle” wszczęli wobec przewoźników postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. A przypomnieć warto, że w przypadku przekroczenia DMC kierowca może otrzymać do 3000 zł mandatu, natomiast jeżeli bus jeździ na licencji wspólnotowej realizując transport międzynarodowy, to kary dla przewoźników zależą od stopnia przeładowania:

  • poniżej 5% ponad DMC – kara 500 zł;
  • 5-10% ponad DMC – kara 1000 zł;
  • 10-20% ponad DMC – kara 1500 zł;
  • powyżej 20% – kara 2000 zł.

W ramach prowadzonych działań zatrzymano też ciężarówkę z DMC poniżej 7,5 tony, której kierowcą była osoba posiadająca tylko prawo jazdy kategorii B. W związku z powyższym skierowany został wniosek do sądu za jazdę bez wymaganych prawem uprawnień.

Wśród zatrzymanych pojazdów znalazła się ciężarówka na kategorię C/C1, którą prowadził kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B. Teraz grozi mu kara grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów.

Lubuscy inspektorzy sprawdzali też stan techniczny busów. Wśród zatrzymanych dostawczaków jeden nie miał ważnych badań technicznych, więc inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny.

Źródło zdjęć: WITD Gorzów

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 20 =