Reklama

Ważyli busy na międzynarodówce. Co trzeci przeładowany

Ważyli busy na międzynarodówce. Co trzeci przeładowany

Lubuscy inspektorzy ITD podczas akcji na A2 ważyli busy jeżdżące na międzynarodówce. Co trzeci był przeładowany.

W miniony wtorek i czwartek (26 oraz 28 września) inspektorzy ITD przeprowadzili akcje na autostradzie A2 koło Świecka, która ukierunkowana była na 3,5-tonowe busy, którymi wykonywany był międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy.

Łącznie zważono 60 pojazdów z czego 22 z nich było przeładowanych. „Rekordzistą” był bus ważący 4600 kg. Kierowców przeładowanych pojazdów ukarano mandatami i zakazano dalszzej jazdy do czasu rozładunku nadmiaru towaru.

Reklama

Dodatkowo lubuskie „Krokodyle” wszczęli wobec przewoźników postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. A przypomnieć warto, że w przypadku przekroczenia DMC kierowca może otrzymać do 3000 zł mandatu, natomiast jeżeli bus jeździ na licencji wspólnotowej realizując transport międzynarodowy, to kary dla przewoźników zależą od stopnia przeładowania:

  • poniżej 5% ponad DMC – kara 500 zł;
  • 5-10% ponad DMC – kara 1000 zł;
  • 10-20% ponad DMC – kara 1500 zł;
  • powyżej 20% – kara 2000 zł.

W ramach prowadzonych działań zatrzymano też ciężarówkę z DMC poniżej 7,5 tony, której kierowcą była osoba posiadająca tylko prawo jazdy kategorii B. W związku z powyższym skierowany został wniosek do sądu za jazdę bez wymaganych prawem uprawnień.

Wśród zatrzymanych pojazdów znalazła się ciężarówka na kategorię C/C1, którą prowadził kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B. Teraz grozi mu kara grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów.

Lubuscy inspektorzy sprawdzali też stan techniczny busów. Wśród zatrzymanych dostawczaków jeden nie miał ważnych badań technicznych, więc inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny.

Źródło zdjęć: WITD Gorzów

Podziel się: