Międzynarodówka busem bez licencji – kara 14 000 zł

Międzynarodówka busem bez licencji – kara 14 000 zł

Kierowca zatrzymanego na autostradzie A2 bus wykonywał transport międzynarodowy bez wymaganej licencji. ITD wyliczyła 14 000 zł kary.

W miniony piątek 28 lipca w rejonie Placu Poboru Opłat w Gołuskach wielkopolscy inspektorzy ITD zatrzymali do sprawdzenia Iveco Daily z zabudową do transportu dalekobieżnego.

Jak się okazało po weryfikacji dokumentów, polski przedsiębiorca z województwa kujawsko-pomorskiego wykonywał transport międzynarodowy rzeczy z Warszawy do Berlina.

Reklama

W trakcie kontroli inspektorzy ITD z Leszna stwierdzili, że wykonujący transport podmiot nie posiada żadnej wymaganej licencji, w tym dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Kierowca zatrzymanej w autostradzie A2 w Gołuskach „międzynarodówki” na podwoziu Iveco Daily nie okazał także orzeczeń o braku przeciwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Ponadto nie będący polskim obywatelem kierowca busa nie przedstawił dokumentów wskazujących na brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz psychologicznych, które są niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy

Ostatecznie „Krokodyle” wszczęli wobec polskiego przedsiębiorcy postępowania administracyjne zagrożone karą finansową w łącznej wysokości 14 000 zł.

Przy okazji warto przypomnieć, że od 21 maja 2022 roku zarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy objęty został obowiązkiem posiadania licencji wspólnotowej dla pojazdów od 2,5 do 3,5 tony DMC/DMCZ.

Do tego w przypadku, kiedy przewoźnik  wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami o DMC/DMCZ 2,5-3,5 tony zatrudnia albo ewentualnie korzysta z usług kierowcy, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego ani rezydentem długoterminowym, to taki pracownik powinien posiadać „Świadectwo Kierowcy” uzyskując wcześniej orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Źródło zdjęć: WITD Poznań

Podziel się: