Reklama
stats

Więcej fotoradarów, mniej mandatów – CANARD publikuje raport

Więcej fotoradarów, mniej mandatów – CANARD publikuje raport

Dzięki fotoradarom i innym urządzeniom rejestrującym wykroczenia polskie drogi stają się bardziej bezpieczne. Nawet mandatów karnych jest coraz mniej.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), czyli jednostka podległa Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, zaprezentowała właśnie najnowsze dane dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Z przedstawionych informacji wynika, że w miejscach objętych automatycznym nadzorem nad ruchem drogowym liczba rejestrowanych naruszeń stale spada, co przedkłada się również na mniejszą liczbę rannych i ofiar w wypadkach.

Reklama

Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce

Od 1 lipca 2011 roku, czyli kiedy CANARD rozpoczął swoją działalność, do końca 2015 roku liczba wypadków, pomimo coraz większej ilości pojazdów na krajowych trasach, zmniejszyła się o 18,4%. W analogicznym okresie znacząco spadła też liczba zabitych i rannych (odpowiednio o 30,7% i 20,3%) w wypadkach drogowych.

Zobacz też: ITD Kraków zatrzymało Iveco Daily przeładowane o 7 ton

W ubiegłym roku CANARD uruchomił kolejne 52 stacjonarne fotoradary i aktualnie jest ich łącznie 400 sztuk. Do tego doliczyć trzeb  29 aut ITD wyposażonych w urządzeniami rejestrujące wykroczenia.

W połowie listopada 2015 roku oddano również do użytku 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle, które w ciągu półtora miesiąca zarejestrowały aż 17,5 tys. wykroczeń.

Pod koniec ubiegłego roku CANARD wdrożył również 29 punktów odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Choć jak na razie działają tylko 4 takie urządzenia, to wykryły 3250 naruszeń.

Oficjalną mapę z lokalizacjami urządzeń systemu CANARD znajdziesz TUTAJ.

Pomimo zwiększenia systemu fotoradarów i wprowadzenia nowych urządzeń, liczba mandatów nałożona w 2015 roku przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym spadła do poziomu 328 tys., czyli o niemal o blisko 100 tys. mniej niż w 2014 roku.

Podziel się: