27 warszawskich fotoradarów będzie wykorzystywanych przez GITD

27 warszawskich fotoradarów będzie wykorzystywanych przez GITD

Warszawska Straż Miejska podpisała umowę użyczenia systemu obejmującego 27 stacjonarnych fotoradarów Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego.

System warszawskich fotoradarów budowany był o 2012 roku, ale od 1 stycznia 2016 roku, po zmianie przepisów, straże miejskie nie mogą już dokonywać pomiarów prędkości przy użyciu mobilnych oraz stacjonarnych fotoradarów.

Jak informuje GITD 27 masztów oraz 24 urządzeń rejestrujących pozostanie włączonych do ogólnopolskiego systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Reklama

Teraz osłonięte od początku roku czarnymi foliami urządzenia zostały użyczone Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Umowa z GITD została zawarta w środę 21 grudnia 2016 roku na okres 3 lat, a wartość udostępnionego sprzętu to 5 milionów złotych.

Zobacz też: System fotoradarów na Węgrzech już działa!

Według warszawskich urzędników w latach poprzedzających uruchomienie systemu na stołecznych ulicach ginęło rocznie ponad 100 osób, ale okresie od 2012 do 2015 roku, czyli kiedy system warszawskich fotoradarów działał, liczba zabitych spadła do około 60 osób.

Co ciekawe, badania prowadzone w trzech miejscach przez Zarząd Dróg Miejskich w marcu 2016 r., a więc już po likwidacji fotoradarów, potwierdziły, że kierowcy zaczęli jeździć po stolicy o wiele szybciej. Na ulicy Puławskiej tylko co drugi kierowca przestrzegał ograniczenia prędkości, Najgorzej było jednak na ulicy Modlińskiej, gdzie zgodnie z przepisami w kierunku centrum jechało jedynie od 15 do 30% kierowców!

Źródło zdjęcia: um.warszawa.pl

Podziel się: