Z busa aż wyrwało lusterko – potrącony 18-latek w poważnym stanie

Z busa aż wyrwało lusterko – potrącony 18-latek w poważnym stanie

We wtorek pod Tomaszowem Lubelskim potrącony został 18-letni pieszy. Siła uderzenia była tak duża, że aż z busa wyrwało lusterko.

Do wypadku doszło 22 listopada przed godziną 17 w miejscowości Nabróż w gminie Łaszczów w obszarze zabudowanym, ale na nieoświetlonej drodze.

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego wynika, że dwoje pieszych szło bez elementów odblaskowych prawą a nie lewą stroną jezdni.

Reklama

W pewnym momencie kierujący jadącym z naprzeciwka Iveco podczas wymijania pieszych zaczepił lewym lusterkiem busa 18-latka.

W wyniku tego zdarzenia nastoletni mieszkaniec gminy Tyszowce z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Na szczęście ani drugi pieszy, ani kierujący busem nie potrzebowali pomocy medyków.

Ponadto policjanci sprawdzili trzeźwość 29-letniego kierującego z gminy Łaszczów – mężczyzna był całkowicie trzeźwy. Teraz funkcjonariusze ustalają szczegółowych przyczyn i wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Obowiązki pieszego i kierowcy wobec pieszego

Przy okazji tego zdarzenia warto przypomnieć podstawowe kwestie związane z pieszymi oraz zachowaniem kierowców w stosunku do pieszych opisuje ustawa „Prawo o Ruchu Drogowym”. I w przypadku pieszego lub pieszych, trzeba pamiętać, że:

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych; w razie braku chodnika – z pobocza,
  • pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku,
  • jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
  • idąc po poboczu albo jezdni pieszy jest zobowiązany iść lewą stroną drogi,
  • piesi idący jezdnią muszą iść jeden za drugim, jedynie na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
  • korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Z kolei kierowcy jeżdżący po polskich drogach:

  • zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu
  • powinni zawsze zwracać uwagę na zachowanie pieszych, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem
  • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych,
  • kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu
  • w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Źródło zdjęcia: Policja

Podziel się: