Reklama

20 lat temu w VW Poznań wyprodukowano pierwszego Caddy

20 lat temu w VW Poznań wyprodukowano pierwszego Caddy

Niemal równo 20 lat temu z taśm produkcyjnych spółki Volkswagen Poznań zjechał pierwszy egzemplarz modelu Caddy.

Historia modelu Caddy zaczyna się w 1979 roku kiedy to na potrzeby rynku północnoamerykańskiego, na bazie Golfa I zbudowano pick-up’a o nazwie Rabbit Pickup.

Potem w roku 1983 rozpoczęto produkcję w Europie, gdzie otrzymał nazwę Caddy i produkowany był w latach 1983–1992 w Sarajewie.

Reklama

Następnie w 1995 roku Volkswagen rozpoczął sprzedaż II generacji Caddy wykorzystując płytę podłogową A03 znaną też z VW Polo i stosowaną choćby w bliźniaczym Seacie Ibiza. Przy okazji warto pamiętać, że hiszpańska marka wchodząca w skład koncernu VAG także oferowała klona Caddy II w postacie Seata Inca.

W 2003 roku zaczyna się już polska historia Caddy wraz z prezentacją trzeciego wcielenia tego auta. Po październikowej premierze na targach motoryzacyjnych w Amsterdamie, 12 listopada 2003 roku z taśm produkcyjnych zakładów Volkswagen Poznań zjechał pierwszy egzemplarz tego modelu.

Od tamtego czasu spółka VW Poznań jest jedynym miejscem, gdzie wyprodukowany jest ten mały van lub jego osobowe warianty. Przez 20 lat produkcji Caddy, poznańską fabrykę opuściło ponad 2,6 mln egzemplarzy Caddy.

Obecnie od 2020 roku Poznaniu produkowana jest V generacja tego pojazdu. Co ciekawe, paleta lakierów obejmuje 69 kolorów a oprócz Caddy, Caddy Maxi oraz rekreacyjnych wersji Caddy California, w Antoninku powstaje bazujący na konstrukcji VW kombivan Forda, czyli Tourneo Connect.

Oprócz wersji standardowej w różnych wariantach nadwozia, w Poznaniu powstaje również wersja wydłużona Caddy MAXI oraz kamper Caddy California. Caddy 5 produkowany jest w Poznaniu w 7 wersjach silnikowych i może być polakierowany na jeden z aż 69 kolorów nadwozia.

Źródło zdjęć: Volkswagen

Podziel się: