6 błędów początkujących firm transportowych i spedycyjnych, których warto się wystrzegać

<strong>6 błędów początkujących firm transportowych i spedycyjnych, których warto się wystrzegać</strong>

Branża transportowa w Polsce należy do najsilniejszych w skali całej Europy. Stwarza szerokie możliwości rozwojowe lokalnym przedsiębiorstwom, ale aby zwiększyć szanse na sukces i utrzymanie się na rynku, należy wystrzegać się częstych błędów, które popełniają początkujące firmy. Jakich? Oto niektóre z nich.

Brak szczegółowego sprawdzenia trasy

Wyznaczając trasę, spedytor powinien zwracać uwagę nie tylko na czas dotarcia z punktu A do punktu B, ale również wszelkie istotne i przede wszystkim aktualne informacje na jej temat. Czy w danym momencie nie są prowadzone prace drogowe utrudniające przejazd? Czy gdzieś na trasie nie ma tymczasowych przeszkód? Czy po drodze nie znajdują mosty, wiadukty, tunele lub inne obiekty, które pojazdy ciężarowe muszą omijać? To tylko przykładowe pytania, o których początkujące firm spedycyjne i transportowe niekiedy zdają się zapominać.

Reklama

Niewłaściwy wybór ubezpieczeń

Jednym z największych zagrożeń związanych z przewozem jest zniszczenie zarówno ładunków, jak i samych pojazdów. Uszkodzenie, utrata czy kradzież mienia generuje duże straty i sprawia wiele problemów, jednak można je znacząco ograniczyć poprzez zawarcie umowy właściwie dobranego ubezpieczenia. Poszukując polisy, zwracaj uwagę przede wszystkim na jej przedmiotowy zakres i wybierz ofertę, która odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Gdy już zdecydujesz się na dane ubezpieczenie, bardzo precyzyjnie określ jego sumę, tak aby ewentualne odszkodowanie było adekwatne do poniesionych strat.

Niedbanie o płynność finansową

Długie terminy płatności wraz z niestety dość częstą nierzetelnością kontrahentów sprawiają, że nawet przy dużej liczbie zleceń mogą pojawić się problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Aby tego uniknąć, należy dokładnie kontrolować przepływy pieniężne i dbać o dostęp do kapitału niezbędnego do sprawnego prowadzenia działalności. W przeciwnym razie ryzyko upadłości jest realne, a wówczas jedynym ratunkiem pozostanie zadłużenie się – w razie konieczności warto poszukiwać takiego wsparcia poprzez ranking pożyczek 1500 zł lub na odpowiednio wyższą kwotę.

Niestosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych

Ten punkt można poniekąd odnieść do poprzedniego, ponieważ właśnie do monitoringu płatności i nadzorowania płynności finansowej można wykorzystać nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym przede wszystkim oprogramowanie w formie systemów komputerowych czy aplikacji mobilnych. Z myślą o wsparciu w prowadzeniu firmy spedycyjnych i transportowej powstają systemy TMS (Transportation Management System), które obecnie są właściwie standardem. Nie warto na nich oszczędzać – w razie konieczności środki na zakup odpowiedniego oprogramowania można znaleźć dzięki ofertom kredytów na stronie https://sowafinansowa.pl/.

Nieznajomość aktualnych przepisów

Branża spedycyjna i logistyczna jest mocno regulowana pod względem prawnym, np. jeśli chodzi o czas pracy kierowców czy przepisy dotyczące masy i rodzaju przewożonych ładunków. Prowadząc działalność w tym sektorze, siłą rzeczy trzeba zaopatrzyć się w wiedzę lub zatrudnić specjalistów w omawianym zakresie.

Brak inwestycji we flotę

Ten punkt dotyczy bardziej doświadczonych firm, które już od jakiegoś czasu działają w branży TSL, a ich pojazdy są nieco wysłużone. Ponieważ to narzędzia pracy, zdecydowanie warto w nie inwestować i dbać o ich stan techniczny, tak aby służyły jak najdłużej i najefektywniej.

Artykuł sponsorowany

Źródło zdjęcia: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Podziel się: