Reklama

A1 Stryków-Tuszyn – nowy 40 kilometrowy odcinek autostrady otwarty

A1 Stryków-Tuszyn – nowy 40 kilometrowy odcinek autostrady otwarty

Wschodnią obwodnicę Łodzi otwarto w piątek 1 lipca. Odcinek autostrady A1 Stryków-Tuszyn przyspieszy przejazd z Piotrkowa Trybunalskiego aż do Trójmiasta.

Oddany 1 lipca 40-kilometrowy odcinek autostrady A1 od Strykowa do Tuszyna to kolejny etap budowy strategicznej drogi łączącej południe Polski i Europy z polskim wybrzeżem.

Nowa trasa ma klasę techniczną „A”, więc dopuszczalny jest tam ruch pojazdów o nacisku 11,5 tony na oś. Każda z dwóch jezdni nowego odcinka „A1-ki” ma po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 metra każdy oraz pas awaryjny o szerokości 3 metrów.

Reklama

Zobacz też: Jest zgoda na budowę S7 od Radomia do Skarżyska-Kamiennej

Do tego pas rozdzielający jezdnie ma kolejne 12,5 metra szerokości, a więc w przyszłości będzie możliwość przebudowania trasy, prowadząc pośrodku trzeci wewnętrzny pas ruchu. Maksymalna dopuszczalna prędkość na nowo wybudowanej drodze wynosi 140 km/h.

Drogowcy zdecydowali się na zastosowanie betonowej nawierzchni, która – jak podkreślają specjaliści z Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad – bez kapitalnego remontu wytrzymać powinna 30-40 lat.

Na 40-kilometrówym odcinku znajduje się niemal 90 obiektów inżynierskich, w tym węzły łączące „A1-kę” z: autostradą A2 (Łódź – Północ) , drogą krajową nr 72 (Brzeziny), drogą wojewódzką nr 713 (Łódź Wschód), drogą wojewódzką nr 714 (Łódź Górna) oraz drogą krajową nr 1 (Tuszyn).

Do tego w ramach budowy kontraktu drogi ekspresowej S8 wybudowano też węzeł Łódź Południe łączący autostradę A1 z drogą ekspresową S8.

Zobacz też: Przeładowany Volkswagen LT dachował na drodze S5

Na nowym odcinku A1 Stryków-Tuszyn do dyspozycji kierowców i podróżnych są dwa MOP-y pierwszej kategorii (Skoszewy Wschód, Skoszewy Zachód) oraz po jednym drugiej ( Wiśniowa Góra Wschód) i trzeciej kategorii (Wiśniowa Góra Zachód).

Dzięki oddaniu odcinka A1 Stryków-Tuszyn odciążona zostanie cała aglomeracją łódzka, a kierowcy będą mogli omijać korki w Łodzi podróżując z południa w stronę polskiego wybrzeża.

Źródło zdjęć: GDDKiA

Podziel się: