Reklama

Jest zgoda na budowę S7 od Radomia do Skarżyska-Kamiennej

Jest zgoda na budowę S7 od Radomia do Skarżyska-Kamiennej

Komisja Europejska wydała decyzję pozwalającą na realizację budowy odcinka drogi ekspresowej S7 od końca obwodnicy Radomia do Skarżyska-Kamiennej.

Po długich zmaganiach w końcu jest decyzja co do dalszej budowy „S7-ki” w odcinku od Radomia (Jedlińsk) do granic województw mazowieckiego i świętokrzyskiego (Skarżysko-Kamienna). Komisja Europejska wydała 17 czerwca 2016 roku decyzję o realizacji tego projektu.

Umowa na budowę drogi ekspresowej S7 od Radomia do granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego podpisana została na początku lipca 2014 roku, ale ze względu m.in. na protesty stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, nie przystąpiono do realizacji budowy tego odcinka.

Reklama

Według ekologów proponowany przebieg ekspresówki zaszkodzi miał trzem gatunkom motylów, ale też przetnie trasy wędrówek łosi oraz wilków.

Po długich bataliach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym 18 maja 2016 roku oddalona została skarga ekologów na decyzję środowiskową na realizację tej inwestycji drogowej.

Zobacz też: Darmowe holowanie na czeskiej autostradzie D1

Nowy odcinek drogi ekspresowej S7 przebiegać będzie przez teren gmin Orońsko, Jastrząb oraz Szydłowiec i połączy budowaną obwodnicę Radomia z granicą województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Inwestycja warta 891 mln złotych otrzyma dofinansowanie środków UE w wysokości 421 mln złotych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, za co powstaną m.in. trzy węzły drogowe i inne obiekty inżynierskie, w tym wiadukty, mosty, kładki dla pieszych, czy przejścia dla zwierząt. Konieczne będzie też stworzenie urządzeń chroniących środowisko, nie obejdzie się też bez nasadzeń zieleni.

Źródło zdjęcia: GDDKiA

Podziel się: