Reklama

Abonament w firmowym aucie: oficjalne stanowisko Poczty Polskiej

Abonament w firmowym aucie: oficjalne stanowisko Poczty Polskiej

Wracając do tematu kontroli opłaty abonamentu w firmowym aucie publikuję oficjalne stanowisko Poczty Polskiej w tej sprawie.

Na początek wypada przypomnieć historię pana Adama, który jako właściciel firmy otrzymał pismo z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w związku z kontrolą służbowego Citroena Jumpera, do której miało dojść w poniedziałek 18 lipca 2022 roku.

W praktyce wyglądało to tak, że na stojące przy jednej z ulic w Rudzie Śląskiej auto podszedł kontroler Poczty Polskiej i wykonał dokumentację fotograficzną kabiny oraz całego samochodu.

Reklama

Następnie już we wrześniu przedsiębiorca, do którego należało oklejone firmowe auto z danymi firmy, otrzymał pismo, gdzie wspomniana jednostka kontrolna Poczty Polskiej informuje o wszczęciu postępowania administracyjnego jednocześnie prosząc m.in. o dodatkowe informacje odnośnie samego Jumpera oraz tego kiedy został ten pojazd nabyty (cała historia została opisana w artykule poniżej):

Trzeba przyznać, że kontrolerzy Poczty Polskiej w przypadku obandowanych firmowych pojazdów mają ułatwione zadanie, bowiem łatwo wtedy ustalić domniemanego właściciela lub użytkownika takiego dostawczaka czy „solówki”, gdzie np. na ścianie kontenera podana jest nazwa np. firmy świadczącej usługi transportowe.

Mnie zastanowiła w tym przypadku kwestia tego, czy po samych zdjęciach zamkniętego samochodu dostawczego z wyłączonymi wszystkimi odbiornikami prądu można ukarać właściciela za brak opłaty radiofonicznej.

Zapytałem w mailu przesłanym do rzecznika Poczty Polskiej o to zadając dwa konkretne pytania:

  • czy właściciel firmy jest zobowiązany opłacać abonament radiofoniczny za niedziałający (zepsuty, nie podłączony do zasilania, zablokowany) odbiornik w pojeździe firmowym?
  • czy właściciel firmy jest zobowiązany opłacać abonament radiofoniczny za odbiornik radiowy z odłączoną anteną a tzw. zespół multimedialny wykorzystywany jest do odsłuchu muzyki poprzez połączenie go ze smartfonem lub odsłuchu płyt z czytnika CD?

Poniżej publikuję odpowiedź przesłaną przez biuro rzecznika prasowego Poczty Polskiej dla dostawczakiem.pl:

Szanowny Panie Redaktorze,

art. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych stanowi, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Jak wskazuje art. 5 przedmiotowego aktu prawnego, posiadasz radioodbiornika jest zobowiązany do jego zarejestrowania w placówce Poczty Polskiej. Ustawa zawiera przy tym domniemanie, że każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, korzysta z tego odbiornika, a co za tym idzie jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych. Należy wskazać, że nie jest to interpretacja Poczty Polskiej, lecz ustawodawcy. Kontrolerzy Spółki są zobowiązani do działania w granicach obowiązującego prawa.

Regulacje te były przedmiotem kilkukrotnego badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak nie uznał ich za niezgodne z Konstytucją RP.

W sytuacji, w której dane gospodarstwo domowe/właściciel pojazdu posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny, ale nie używa go, może uchylić się od obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. W takiej sytuacji należy jednak jednoznacznie udowodnić, że nie używa się posiadanego odbiornika do odbierania radia. Do czasu przeprowadzenia stosownego dowodu obowiązuje domniemanie wynikające z art. 2 ust. 2 (ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych).

Według mojej skromnej opinii odpowiedź z Poczty Polskiej jednoznacznie wskazuje, że w przypadku odłączonej anteny pojazdu do radia i korzystania wyłącznie np. z systemu multimedialnego połączonego ze smartfonem, istnieje możliwość uchylenia się od opłaty abonamentowej.

PS: Jeżeli chcesz wesprzeć dostawczakiem.pl i zostać moim Patronem? Kliknij TUTAJ!

Źródło zdjęcia głównego: Poczta Polska/Czytelnik Adam

Podziel się:
2

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Krzysiek

    Abonament płaci się za posiadanie radioodbiornika, odłączenie anteny nic tu nie zmienia

  2. xxxx

    Posiadam zarówno tv jak i radio, od 15 lat nie słucham i nie oglądam ani tv ani radia. TV bo nie chcę marnować czasu i się denerwować oglądając programowany przekaz i kłamstwa, radia – bo się tego pitolenia nie da słuchać, a dobry poziom muzyki w radiu zdarzał się może jedynie w nocy, ale tych redaktorów 3 już nie ma, więc nie ma kogo i czego słuchać. Takich przypadków nie jest

Komentarze zamknięte.