Abonament za radio w firmowym busie? Czytelnik dostał pismo

Abonament za radio w firmowym busie? Czytelnik dostał pismo

Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają abonament RTV za radio w firmowym busie. Jeden z Czytelników dostał już pismo w tej sprawie.

W ramach kontroli pracownik Poczty Polskiej wykonał dokumentację zdjęciową zaparkowanego na ulicy Citroena Jumpera.

Adam, właściciel firmowego Citroena Jumpera, zdecydował podzielić się sytuacją, jaka spotkała go niedawno. Do kontroli oraz wykonania dokumentacji zdjęciowej oklejonego busa doszło w Rudzie Śląskiej w poniedziałek 18 lipca 2022 roku.

Jak wynika z treści sporządzonego 13 września pisma do Adama wynika, że Wydział Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej prosi m.in. o deklarację czy poddany kontroli samochód jest pojazdem firmowym oraz od kiedy jest na stanie firmy a także informuje o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Reklama

Czy to w ogóle legalne? Tak, taka kontrola radioodbiornika w samochodzie jest zgodna z prawem a takie użytkowe pojazdy jak dostawczak czy ciężarówka są łatwym celem dla kontrolera Poczty Polskiej. No bo przecież kto prywatnie jeździ chłodnią FRC lub eksportówką z 10-paletową zabudową?

Warto więc wiedzieć, że zgodnie z prawem do każdego firmowego pojazdu należy opłacać abonament radiowy. Pytanie co w sytuacji, kiedy zamontowany w kabinie system multimedialny jest odłączony od anteny a użytkownik pojazdu słucha np. audiobooka czy muzyki z YouTube lub własnej płyty CD – na to pytanie mam nadzieję odpowie rzecznik Poczty Polskiej, do którego wysłałem zapytanie w tej sprawie.

Abonament radiowy a firmowy bus i ciężarówka

Według prawa opłatę abonamentową powinno poprzedzić zgłoszenie radiodbiornika. I dotyczy to zarówno kupionego, leasingowanego czy wynajmowanego pojazdu – to w gestii użytkownika leży takie zgłoszenie radia.

Do tego należy uiścić za każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej”. Co oznacza, że opłat powinno być tyle, ile pojazdów znajduje się w przedsiębiorstwie.

Jak informuje Poczta Polska opłata za jeden miesiąc za jeden radioodbiornik wynosi 7,5 zł miesięcznie, co daje 90 zł rocznie. Oczywiście mowa tutaj o pojedynczym busie czy ciężarówce. Zatem przy flocie np. 10 samochodów rocznie koszt abonamentu za radio wynosi 900 zł (bez uwzględnienia zniżek za wcześniejsze wpłaty).

Dla jasności dodam, że jeżeli ktoś płaci abonament jako osoba prywatna (za abonament telewizyjny i radiofoniczny miesięczna opłata to 24,5 zł), to za radio w swoim prywatnym aucie już nie musi wykonywać dodatkowej opłaty.

Za brak opłacania abonamentu kara wynosi 30-krotność zwykłego abonamentu, co daje 225 zł. I to za każde radio w służbowym aucie. Oprócz tego właściciel firmowej floty będzie musiał zapłacić zaległ opłaty za abonament.

Na koniec mało pocieszająca informacja: od 2023 roku abonament radiofoniczny podrożeje do 8,7 zł a abonament telewizyjny i radiofoniczny wzrośnie do 27,3 zł.

Źródło zdjęć: Adam

Podziel się:
10

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

 1. Adam

  niech odpisze że radio jest, tzn. jego wygląd sie zgadza, ale nie działa od początku. A za zepsute się nie płaci. Jak chcą niech powołają biegłego, a radio przez wizytą zawieźć do serwisu żeby ten..no sprawdzili jako mocno zepsute:)

 2. Waldek

  płacisz za posiadanie telewizora, radioodbiornika

 3. Biggus

  Szkoda ze poczta polska nie zajmuje sie swoimi pracownikami i ich brakiem. Ludzie by moze przestali dostawac informacje o nieodebranej korespondencji bo sie listonoszowi nie chcialo awizo nawet zostawic.

 4. grypol

  a jak auto na niemieckich blachach?

 5. Qwerty

  Dziennikarzyno zajmij się czymś poważnym i nie odkrywaj koła od nowa.

 6. suweren

  Złodzieje z PiS

 7. Dorota

  Niech każdy donosi na pocztowca/listonosza do każdego urzędu i instytucji gdy taki pocztowiec złamie prawo i będą czuć to samo – dzieci pocztowca grają za głośno muzykę? donos za zakłócanie miru, pocztowiec źle zaparuje swój samochód? od razu donos na policję/straż miejską, pocztowiec dostanie spadek (przykładowo jesteście sąsiadem i się wam pochwalił) od razu donos do urzędu skarbowego by sprawdzili czy zapłacił odpowiedni podatek/złożył deklarację, itd itd

 8. Ciekawy Bob

  Mieszkam w miejscowości w której nie ma zasięgu 99% radioodbiorników. radio działa ale internetowe. Pytanie zatem mam. czy jeśli opłacam abonament mogę zareklamować usługę i wymusić żeby poczta postawiła maszt radiowy bo chce słuchać radia..??🤔 albo niech moc podkręca tak żeby sygnał radiowy docierał do mojego radioodbiornika. to samo można powiedzieć o TV.

 9. Precz z nimi wszystkimi

  Kłamczuszek Tusk miał zlikwidować abonament i co? Dalej mu wierzycie?

  1. JBC PiS

   Polska w ruinie-plan wykonany….

Komentarze zamknięte.