Reklama
stats

Dostawczy Ursus – z elektrycznym silnikiem a nawet napędem 4×4

Dostawczy Ursus – z elektrycznym silnikiem a nawet napędem 4×4

W piątek 16 września 2016 roku odbyła się premiera prototypu nowego elektrycznego pojazdu dostawczego Ursusa, który zbudowano na aluminiowej ramie.

Ursus S.A. będzie produkował elektryczne auto dostawcze, a jego prototyp zaprezentowano już oficjalnie 16 września.

Pojazd ten spełnia warunki homologacji L7e, co oznacza, że jego masa – jako pojazdu z napędem elektrycznym – nie powinna przekroczyć 550 kilogramów (bez akumulatorów). Producent podaje zaś, że wraz z bateriami nowy pojazd będzie ważył mniej niż 600 kilogramów. Do tego homologacja L7e określa, że maksymalna moc silnika elektrycznego nie będzie większa niż 15kW/20,4 KM.

Reklama

Jak na razie Ursus nie podał dokładnych informacji na temat danych technicznych, ale już wiadomo, że ten 2-osobowy elektryczny pojazdu użytkowy będzie mieć napęd na tylną oś, ale spółka planuje też wprowadzić wersję z układem 4×4.

Zobacz też: Nissan e-NV200 z ogniwami paliwowymi o zasięgu 600 kilometrów

Dostawczego Ursusa zbudowano na lekkiej aluminiowej ramie oraz przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych. W założeniu pojazd będzie dostępny z zabudową skrzyniową (na zdjęciach), ale jako śmieciarka, czy chłodnia.

– Chcemy zaoferować samochód między innymi firmom transportowym oraz służbom komunalnym w miastach i gminach. Dostawczy pojazd elektryczny o niskich kosztach eksploatacji, spełniający wymogi ograniczenia emisji CO2 może być optymalnym rozwiązaniem na potrzeby władz lokalnych – mówił Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursus S.A.

Zobacz też: Opel Vivaro Sport – premiera na IAA 2016 w Hanowerze

Jak na razie nie podano nawet orientacyjnej ceny nowego dostawczego Ursusa, ale według zapowiedzi będzie ona konkurencyjna wobec podobnych pojazdów napędzanych spalinowymi silnikami. Czy nowy dostawczak z Lublina stanie się konkurencją np. dla niemieckiej firmy Multicar? Obserwując światowe tendencje być może już niedługo tylko elektryczne samochody będą mogły wjeżdżać do centrów miast. A więc cichy i nie emitujący spalin dostawczak Ursusa stanie się idealnym pojazdem dla przedsiębiorstw komunalnych, firm kurierskich czy przedsiębiorstw dostarczających towar do restauracji w środku aglomeracji.

Źródło zdjęć: Ursus S.A.

Podziel się: