Reklama

Elektryczny Mercedes eSprinter z polskiej fabryki w Jaworze

Elektryczny Mercedes eSprinter z polskiej fabryki w Jaworze

To już oficjalne info! Elektryczny Mercedes eSprinter będzie wyjeżdżał z polskiej fabryki w Jaworze na Dolnym Śląsku.

We wrześniu pisałem o tym, że Mercedes-Benz rozważa nad lokalizacją kolejnej montowni swojego największego dostawczego modelu poza niemieckimi zakładami w Düsseldorfie i Ludwigsfelde.

Dzisiaj już oficjalnie potwierdziły się informacje, że to w zakładach w dolnośląskim Jaworze motoryzacyjny potentat będzie produkował Sprintery. Dokładniej chodzi o wyłącznie elektryczne eSprintery bazujące na nowej platformie nazwanej VAN.EA (z ang. Van Electric Architecture).

Reklama

Zakład w Jaworze znajduje się 70 kilometrów na zachód od Wrocławia na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze od 2019 roku zajmuje się wytwarzaniem silników spalinowych a od 2021 roku także baterii litowo-jonowych.

Najnowszy wariant elektrycznego Mercedesa eSprintera produkowany na Dolnym Śląsku występować będzie jako furgon i minibus, ale w gamie modelowej z innych fabryk wyjadą też podwozia do zabudowy.

Pierwsze użytkowe modele Mercedesa bazujące na platformie VAN.EA. pojawić się powinny na rynku od 2025 roku.

Podobno po rozbudowie jaworskiego zakładu produkcja elektrycznych pojazdów wymagać ma zatrudnienia dodatkowych 2500 osób.

Źródło zdjęć: Mercedes-Benz

Podziel się: