Ewidencja czasu pracy kierowcy w pojazdach do 3,5 tony to obowiązek

Ewidencja czasu pracy kierowcy w pojazdach do 3,5 tony to obowiązek

Ewidencja czasu pracy kierowcy w pojazdach do 3,5 tony to obowiązek każdego pracodawcy wykonującego przewóz drogowy osób i towarów!

Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że ewidencja a rejestracja czasu pracy to dwa nieco różne pojęcia – w przypadku lekkich pojazdów użytkowych do 3,5 tony DMC kierowcy nie muszą rejestrować swojego czasu pracy przy użyciu tachografu.

Ewidencja – inaczej wykaz czy spis przepracowanych godzin w trasie – to jeden z podstawowych obowiązków przewoźników wykonujących przewóz drogowy osób lub towarów.

Reklama

Podstawowym celem wykonywania ewidencji czasu pracy jest prawidłowe rozliczenie kierowców oraz wypłata należnego im wynagrodzenia. Kierowcy pojazdów dostawczych z DMC do 3,5 tony nie stanowi wyjątku pod tym względem.

Oznacza to, że każda trasa kierowcy jeżdżącego u danego przewoźnika z ładunkiem a nawet „na pusto” powinna być ściśle zapisywana. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kierowców zatrudnionych na etacie, ale też i na podstawie umowy cywilnoprawnej (tzw. umowa-zlecenie).

Dane o przebiegu trasy (np. jazda, odpoczynek, załadunek) powinny być gromadzone z należytą starannością a same wyliczenia trzeba przewoźnik musi prowadzić w rzetelny i systematyczny sposób.

Wykaz czasu pracy przydać się może nie tylko na potrzeby krajowych służb kontrolnych (np. Państwowej Inspekcji Pracy), lecz również w przypadku wykonywania przewozów na terenie krajów członkowskich, które wprowadziły płacę minimalną również w sektorze transportowym.

Dlatego, aby ułatwić prowadzenie ewidencji kierowców jeżdżących w szczególności tzw. busami po Europie powstała aplikacja TACHOBUS.

Dzięki niej przewoźnicy szybko będą mogli tworzyć i gromadzić dane potwierdzające czas oraz rodzaj wykonywanych przez kierowców czynności, w tym automatyczne wyrównanie wynagrodzenia do płac minimalnych państw członkowskich, takich jak: Republika Francuska (Loi Macron) , Republiki Federalnej Niemiec (Milog) oraz na terenie Włoch, Norwegii czy Austrii.

Do tego aplikacja tachobus tworzy automatycznie druki podróży służbowej dla kierowców, z podaniem dokładnej kwoty diet, czy tzw. ryczałtów noclegowych, a nawet umożliwia lokalizację GPS.

Zainteresowała Cię ta aplikacja? Sprawdź więcej na www.tachobus.pl lub zadzwoń: 577-413-000.

Dla użytkowników portalu dostawczakiem.pl miesiąc korzystania z aplikacji gratis. Kod rabatowy: DOSTAWCZAKIEM

Artykuł sponsorowany

Podziel się: