Reklama

Fabryka VW Craftera pod Wrześnią już prawie gotowa

Fabryka VW Craftera pod Wrześnią już prawie gotowa

Nowa fabryka w Białężycach koło Wrześni, gdzie od października będzie produkowany nowy w Volkswagen Crafter, jest już ukończona w 80 procentach.

18 marca minęło równe dwa lata od momentu ogłoszenia decyzji o lokalizacji nowej fabryki samochodów użytkowych marki Volkswagen. Obecnie trwa wyposażanie zakładu w urządzenia produkcyjne, a 1 300 osób personelu przechodzi szkolenia. Pracownicy, zgodnie z planem przeprowadzili się z tymczasowych kontenerów do docelowych biur. Na ukończeniu jest też budowa parkingów i wewnętrznych dróg  dojazdowych.

Na terenie fabryki działać będzie nowoczesna Spawalnia, czyli Hala Budowy Karoserii, Lakiernia, Hala Montażu oraz Park Dostawców, Hala Samochodów Specjalnych. Prototypownia wraz z powierzchniami logistycznymi oraz infrastrukturą. Fabryka zaplanowana została według najnowszych rozwiązań – jest kompaktowa ze zlokalizowanym w środku zakładu biurem, budynkami położonymi w bliskiej odległości i krótkimi drogami transportu między poszczególnymi halami.

Reklama

Zobacz też: Fabryka Volkswagen Poznań otwarta dla zwiedzających

– Na uwagę zasługuje również fakt, że pod budowę fabryki zakupiono grunt  o powierzchni 220 hektarów. Na chwilę obecną fabryka zajmuje tylko połowę tego obszaru. Mamy więc bardzo dużo miejsca na ewentualną rozbudowę w przyszłości, co pokazuje nadzieje i oczekiwania  jakie łączymy z tym obiektem – mówi Ralf Nitzschke, szef Fabryki we Wrześni.

W szczytowym okresie na budowie wrzesińskiej fabryki Volkswagena Crafter pracowało około 3500 pracowników firm budowlanych.
W szczytowym okresie na budowie wrzesińskiej fabryki Volkswagena Crafter pracowało około 3500 pracowników firm budowlanych.

Fabryka w Białężycach koło Wrześni będzie mieć wskaźnik automatyzacji na poziomie 65-70% na obszarze Spawalni. Jest to konieczne, ponieważ rozmiar i złożoność konstrukcji nowego Craftera wymagają jeszcze większej precyzji oraz zautomatyzowania procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego tempa z jakim pojazd będzie produkowany.

Jednocześnie trwa cały czas proces rekrutacji na stanowiska produkcyjne i specjalistyczne.  – Szukamy operatorów maszyn i urządzeń, blacharzy i lakierników natryskowych. Mamy duże zapotrzebowanie na specjalistów od finansów, szczególnie controllingu i rachunkowości, a także specjalistów z zakresu optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania częściami zakupowymi. W związku z wysoką automatyzacją nowego zakładu we Wrześni  poszukujemy także automatyków do działu utrzymania ruchu – wymienia Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych Volkswagen Poznań.

Docelowo praca w fabryce Volkswagen Crafter będzie się odbywała na trzy zmiany, a zatrudnienie znajdzie tam 3 000 pracowników. Co godzinę z taśmy montażowej będzie zjeżdżać aż 17 samochodów, a w ciągu 24 godzin fabrykę opuści 380 nowych Crafterów. Szacowana roczna produkcja wynieść ma nawet 100 000 nowych aut. Oficjalne otwarcie nowej fabryki VW Craftera i rozpoczęcie seryjnej produkcji zaplanowano na październik 2016 roku.

Źródło zdjęć: Volkswagen Poznań

 

 

Podziel się: