Reklama
stats

Fabryka VW Craftera w Białężycach koło Wrześni gotowa w 95 procentach

Fabryka VW Craftera w Białężycach koło Wrześni gotowa w 95 procentach

Budowa zakładu, gdzie będzie produkowany nowy Volkswagen Crafter, jest już na ostatniej prostej. Docelowo z taśm zjeżdżać ma tam 100 tysięcy aut rocznie.

Aktualnie trwają już ostatnie przygotowania i próby do rozruchu produkcji II generacji Craftera, który jest największym modelem marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Według oficjalnych komunikatów zakład gotowy jest już w ponad 95 procentach.

Na terenie fabryki działać będzie nowoczesna hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu oraz park dostawców, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej. – Nowy Volkswagen Crafter będzie zupełnie nową konstrukcją, w pełni opracowaną, zaprojektowaną i zrealizowaną przez  markę Volkswagen Samochody Użytkowe. Ten samochód będzie zupełnie nową jakością i zaprezentuje kompletnie inny, wyższy poziom wyrafinowania i rzemiosła w dziedzinie pojazdów dostawczych – mówi Jens Ocksen, prezes spółki Volkswagen Poznań.

Reklama

Docelowo w zakładach w Białężycach koło Wrześni zjeżdżać ma rocznie 100 tys. Crafterów, które będą powstawać w 50 wariantach.

Zobacz też: VW Caddy 2.0 TDI 4Motion 110 KM – furgon 4×4 (wideo, zdjęcia)

​W fabryce zastosowany zostanie m.in. nowy proces lakierowania, która opiera się na najnowszej metodzie aplikacji elektrostatycznej, dzięki czemu drobinki lakieru „przyklejają się” do malowanej powierzchni.

W spawalni pracować będzie blisko 500 robotów najnowszej generacji w tym z zastosowaniem niskoemisyjnej techniki laserowej. Dzięki temu stopień automatyzacji wyniesie 62 procent.

W zakładzie stosowane też będą specjalne technologie laserowe, które będą łączyć dach z resztą konstrukcji i zagwarantują niezwykłą precyzję wykonania oraz trwałość połączeń. Na montażu zainstalowana została zautomatyzowana zabudowa podłogi drewnianej oraz jednolity system sterowania produkcją dla wszystkich obszarów.

Zobacz też: Bez uprawnień, bez OC, a do tego 2,9 tony ponad DMC

Docelowo w zakładzie produkcja odbywać się będzie na trzy zmiany, a zatrudnienie znajdzie tam aż 3000 pracowników. Co ciekawe wcześniej podawano październik jako miesiąc startu seryjnej produkcji nowego VW Craftera. Teraz w oficjalnych komunikatach mówi się już o drugiej połowie 2016 roku.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych oraz komponentów. Od ponad 10 lat w Poznaniu produkowane są tam modele Caddy i Transporter. Poza tym Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce. Wraz z otwarciem nowej fabryki Craftera liczba pracowników wyniesie blisko 10 tysięcy.

Źródło zdjęć: Volkswagen Poznań

Podziel się: