Reklama

Fiat Ducato: najczęściej kradziony LCV w 2022 roku w Polsce

Fiat Ducato: najczęściej kradziony LCV w 2022 roku w Polsce

Ponownie Ducato zostało liderem niechlubnego rankingu. W 2022 roku ten model był najczęściej kradzionym dostawczakiem w Polsce.

Ja wynika z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2022 roku wyrejestrowano z Polsce z powodu kradzieży 6157 pojazdów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych do 6 ton DMC. IBRM Samar dodaje, że zeszłoroczny oznacza spadek kradzieży o 13,3% w porównaniu do 2021 roku.

Na niemal samym szczycie tego niechlubnego rankingu znalazł się jeden pojazd o typowo użytkowym charakterze a mianowicie Fiat Ducato. Topowe 5 modeli najczęściej kradzionych nad Wisłą w minionym roku prezentuje się tak:

Reklama

  1. Hyundai Tuscon (192 szt.)
  2. Fiat Ducato (191 szt.)
  3. Toyota Corolla (191 szt.)
  4. Toyota RAV4 (185 szt.)
  5. Audi A4 (122 szt.)

Według analityków IBRM Samar na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zeszłoroczna liczba kradzieży dotyczy zaledwie 0,03% liczącego ponad 22 miliony aut parku samochodów osobowych i dostawczych widniejącego w bazie CEPiK.

Fiat Ducato najpopularniejszy wśród złodziei dostawczak w Polsce

Warto dodać, że w 2021 roku na terenie kraju skradziono 137 egzemplarzy Fiata Ducato, co oznacza wzrost kradzieży tego modelu w 2022 roku o 54 sztuki, czyli blisko 30%!

Wśród wszystkich województw największe ryzyku utraty samochodu jest w Mazowieckiem, co stanowi aż 40% wszystkich utraconych w 2022 roku pojazdów do 6 ton DMC. Tylko w stolicy i na terenie całego województwa mazowieckiego skradziono w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 84 Fiaty Ducato, choć trzeba zaznaczyć, że dane CEPiK nie obejmują np. skradzionych i odzyskanych pojazdów.

Sporo Dukatów ginie też w wyniku przestępstwa w Wielkopolsce (22 szt.), gdzie największy z gamy dostawczak był najczęściej kradzionym modelem a w TOP 5 zaraz za nim znalazł się też Mercedes Sprinter i Renault Master (po 11 szt.).

Z kolei w Lubuskiem to Mercedes Sprinter (8 szt.) był częściej kradziony niż Ducato (7 szt.). W kujawsko-pomorskim „liderem” rankingu był Sprinter (6 szt.) a tuż za nim rekreacyjny Volkswagen Multivan (5 szt.). Z kolei np. w województwie opolskim to Iveco Daily (3 szt.) cieszyło się największym powodzeniem wśród złodziei.

Źródło zdjęcia: dostawczakiem.pl

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. hm

    Aha.
    „zeszłoroczny wynik jest o 13,3% mniej niż rok wcześniej,”

Komentarze zamknięte.