Reklama

Fiat Ducato serii 8 ma najlepsze systemy bezpieczeństwa

Fiat Ducato serii 8 ma najlepsze systemy bezpieczeństwa

Eksperci Euro NCAP orzekli, że Fiat Ducato serii 8 ma najlepsze systemy bezpieczeństwa. Problem w tym, że nie należą do seryjnego wyposażenia.

Euro NCAP (z ang. European New Car Assessment Programme) to niezależna organizacja działająca już od 1997 roku, której podstawowym celem jest badanie bezpieczeństwa samochodów dostępnych na europejskich rynkach.

W minionym roku pisałem o teście aktywnych systemów bezpieczeństwa przeprowadzonym na większości dostawczaków oferowanych na Starym Kontynencie. Specjaliści z Euro NCAP brali wtedy pod uwagę działanie systemu autonomicznego hamowania przed innym pojazdem, przed rowerzystą i pieszym oraz skuteczność asystenta martwego pola czy precyzję systemu ostrzegającego o wyjechaniu poza pas ruchu.

Reklama

Zobacz też: Euro NCAP sprawdziło systemy bezpieczeństwa w dostawczakach

Teraz ponowiono te testy i najlepszy wynik zdobył Fiat Ducato serii 8, a więc po faceliftingu przeprowadzonym w 2021 roku. Ogólny wynik wynoszący 88% przedłożył się na jedyną platynową odznakę wśród 19 sprawdzonych modeli.

Na drugim miejscu z wynikiem 68% uplasował się Ford Transit (złota odznaka) a na ostatnim miejscu podium znalazł się Volkswagen Transporter z wynikiem 65% (złota odznaka).

Z jednej strony cieszyć może, że status „nierekomendowany” a więc z wynikiem poniżej 20% uzyskał tylko nieoferowany w Polsce Nissan Interstar, którego wcześniejsza nazwa to NV400 (nota 18%).

Podziel się: