ITD rozpoczęło kontrole przewoźników z kapitałem z Rosji i Białorusi

ITD rozpoczęło kontrole przewoźników z kapitałem z Rosji i Białorusi

Inspektorzy ITD wraz z innymi służbami rozpoczęli kontrole zarejestrowanych w Polsce przewoźników z kapitałem z Rosji i Białorusi.

Na briefingu prasowym zorganizowanym w czwartek 16 marca w siedzibie GITD w Warszawie poinformowano, że inspektorzy ITD wraz ze Strażą Graniczną, Państwową Inspekcją Pracy i funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej rozpoczęli kontrole firm transportowych powiązanych z kapitałem Rosyjskim i Białoruskim.

Sygnalizowałem już tej kwestii jakiś czas temu w związku z artykułem dotyczącym zatrzymania busa należącego do spółki założonej w Warszawie przez dwóch Białorusinów (szczegóły w artykule poniżej).

Reklama

Na dzisiejszym spotkaniu Alvin Gajadur, Główny Inspektor Transportu Drogowego potwierdził, że do sprawdzenia wytypowano przeszło 60 firm przewozowych m.in. z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Częstochowy, Poznania oraz Wrocławia.

Polskie służby sprawdzać będą czy w siedzibie wspomnianych przedsiębiorstw rzeczywiście przewoźnicy mają swoje biura i odbywa się zwyczajna praca, co wykluczyć ma tzw. tworzenie wirtualnej siedziby na terenie Polski, co pozwala przedsiębiorcom z Rosji czy Białorusi obchodzić unijne sankcje nałożone przez Unię Europejską po zaatakowaniu Ukrainy.

Inspektorzy ITD przy wsparciu funkcjonariuszy KAS oraz pograniczników i inspektorów PIP będą weryfikować m.in. wymagane dokumenty pozwalające na prowadzenie zarobkowego transportu drogowego, ale też kwestie dotyczące wymaganego miejsca dla floty pojazdów na bazie, która przyjąć powinna 1/3 wszystkich aut przewoźnika.

Według nieoficjalnych informacji, jakie uzyskałem, takie kontrole firm transportowych powiązanych z rosyjskimi czy białoruskimi przedsiębiorcami rozpocząć się już miały po 7 marca 2023 roku.

Źródło zdęcia: GITD

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. yotube

    A co z kapitałem ukraińskim?

Komentarze zamknięte.