Reklama
stats

Jeden bus zważony w dwie godziny dwa razy – 2 oraz 2,3 tony ponad DMC

Jeden bus zważony w dwie godziny dwa razy – 2 oraz 2,3 tony ponad DMC

W dniu 5 maja wielkopolskie ITD sprawdzało m.in. przeciążone dostawczaki. Jeden z busów został zatrzymany dwukrotnie i za każdym razem był przeładowany.

W czwartek 5 maja inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu wraz z kolegami z Delegatury Wielkopolskiej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu prowadzili działania ukierunkowane na  wyeliminowanie z ruchu pojazdów nienormatywnych, w tym samochodów dostawczych, których rzeczywista masa przekraczała 3,5 tony.

Wśród skontrolowanych busów znalazło się Iveco Daily z podwójnymi kołami na tylnej osi i „windą”. Po zważeniu auta okazało się, że pojazd zamiast 3,5 tony waży o 2 tony więcej. Wobec przekroczenia DMC kierowca ukarany mandatem karnym i musiał przeładować nadmiar ładunku na inny pojazd, po czym odjechał w dalszą trasę.

Reklama

Jednak po upływie dwóch godzin inny patrol ITD zatrzymał to samo Iveco i tego samego kierowcę za „kółkiem”. Kolejne tego dnia ważenie wykazało masę rzeczywistą na poziomie 5,8 tony, czyli o 2,3 więcej niż pozwalała na to dopuszczalna masa całkowita. Kierowcę ponownie ukarano maksymalnym 500-złotowym mandatem karnym, a pojazd skierowano na wyznaczony parking strzeżony do czasu usunięcia naruszenia.

Zobacz też: Renault Master III – może pęknąć mocowanie przewodu olejowego turbo

Powyższa sytuacja doskonale pokazuje, że aktualne stawki mandatów za jazdę przeładowanym pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są zbyt niskie i nawet wzmożone kontrole „… mające na celu wyeliminowania z ruchu pojazdów nienormatywnych poruszających się w obrębie aglomeracji poznańskiej” nie do końca są skuteczne. Tego dnia wielkopolskie ITD złapało łacznie 5 przeładowanych busów, ale skoro jeden z kierowców dalej jeździł ze zbyt ciężkim towarem dalej, to może tak było i w przypadku pozostałych busiarzy…

Źródło zdjęć: WITD Poznań

Podziel się: