Reklama

Kiedy mówimy o przesyłce wielkogabarytowej? Sprawdź, co zaliczamy do takich przesyłek

Kiedy mówimy o przesyłce wielkogabarytowej? Sprawdź, co zaliczamy do takich przesyłek

Firmy kurierskie dostarczają paczki o standardowych i niestandardowych wymiarach. Niektóre obsługują również przesyłki wielkogabarytowe. To szczególny rodzaj przesyłek. Ich transport bywa problematyczny, dlatego nie każdy przewoźnik chce się go podjąć. Kiedy mówimy o wysyłce dużych gabarytów? I jak wysłać paczkę wielkogabarytową? Wyjaśniamy!

Przesyłki wielkogabarytowe a standardowe, niestandardowe i paletowe

Reklama

Każda firma kurierska może ustalać własne zasady przewozu paczek, określać ich maksymalne wymiary i wprowadzać ograniczenia. Najczęściej nadawane przez klientów są paczki o standardowych wymiarach, ważące nie więcej niż 30 kg, ale zdarzają się również paczki niestandardowe – cięższe oraz/lub o nietradycyjnych kształtach. W ich przypadku klient musi liczyć się z dopłatą odpowiednio za nadprogramowe kilogramy oraz/lub nietypowy kształt. Powodem jest problematyczny załadunek i trudne noszenie. Wybrane firmy kurierskie obsługują także przesyłki paletowe. Transportowany towar zostaje umieszczony na podstawie paletowej o określonych wymiarach. Gdy parametry paczki nie mieszczą się w wymiarach dozwolonych dla przewozu paczek standardowych, niestandardowych i paletowych, mamy do czynienia z przesyłką wielkogabarytową.

Przesyłki wielkogabarytowe – przykłady

Do wysyłki wielkogabarytowej kwalifikować się mogą np. różnego rodzaju meble, sprzęty elektroniczne, duże AGD, instrumenty muzyczne, elementy maszyn, dzieła sztuki itp. Chodzi o takie przedmioty, które nie mieszczą się w limitach ustalonych dla paczek standardowych i niestandardowych, a nieregularne kształty nie pozwalają na ich transport na palecie. Do załadunku i rozładunku takich towarów z reguły konieczny jest wózek lub podnośnik. Często przewoźnik musi zaangażować dwóch, a nawet trzech pracowników do noszenia, co generuje dodatkowe koszty.

Czy moja paczka wymaga wysyłki wielkogabarytowej?

Przesyłki wielkogabarytowe najłatwiej zidentyfikować, korzystając z kalkulatorów wycen na internetowych platformach usług kurierskich, np. na ShipCenter.pl. Gdy po wpisaniu wszystkich parametrów paczki nie pojawi się konkretna kwota, trzeba skontaktować się z obsługą, aby uzyskać indywidualną ofertę na wysyłkę wielkogabarytową. Wysyłka dużych gabarytów nie może zostać wyceniona automatycznie, ponieważ w grę wchodzi zwykle sporo niewiadomych.

Zacznij od zmierzenia wszystkich możliwych wymiarów paczki:

  • wysokości – pierwszego krótszego boku,
  • szerokości – drugiego krótszego boku,
  • długości – najdłuższego boku.

Do otrzymanych wartości dodaj, dla bezpieczeństwa, ok. 2 cm z każdej strony. Następnie wprowadź je do kalkulatora wyceny i wybierz rodzaj opakowania. Żaden przewoźnik nie podaje konkretnej kwoty? Dowiedz się, jak wysłać paczkę wielkogabarytową.

Jak wysłać paczkę wielkogabarytową?

Przede wszystkim musisz znaleźć firmę kurierską, która podejmuje się przewozu paczek wielkogabarytowych. Najprościej skorzystać z usług brokera kurierskiego, który współpracuje z różnymi przewoźnikami. Możesz udać się do punktu stacjonarnego, ale brokerzy działają także online, co pozwala zamówić kuriera i zapłacić za usługę bez wychodzenia z domu.

Po skontaktowaniu się z obsługą oraz podaniu parametrów paczki i kraju wysyłki otrzymasz dokładną wycenę. Podczas rozmowy ustalisz też termin odbioru paczki przez kuriera. Pamiętaj, że przesyłka musi zostać solidnie zapakowana – zgodnie ze standardami i wymogami pakowania konkretnej firmy kurierskiej. Poszczególni przewoźnicy udostępniają na swoich stronach poradniki pakowania. Jeśli nie chcesz się tym przejmować, możesz za dopłatą zamówić usługę profesjonalnego pakowania przez kuriera.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: