W Redzie kierowca kurierskiego busa stracił prawo jazdy. Na ograniczeniu prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h jechał 104 km/h.
W środę 18 stycznia policjanci „drogówki” z Wejherowa prowadzili pomiar prędkości w Redzie na ul. Wejherowskiej.
Przed godziną 7:40 funkcjonariusze zatrzymali kurierskie Iveco Daily, które jechało 104 km/h w terenie zabudowanym, gdzie prędkość maksymalna nie powinna przekraczać 50 km/h.
Ostatecznie 27-letni kierowca dostawczaka ukarany został zgodnie z taryfikatorem mandatem w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktami karnymi. Do tego policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.
Przy okazji warto wspomnieć o ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
Otóż skład sędziowski TK stwierdził, że przepisy dotyczące zatrzymywanie przez starostów prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz za przewóz większej liczby osób w aucie jest niezgodne z konstytucją.
W odpowiedzi na ten wyrok TK z 13 grudnia 2022, na oficjalnej stronie polskiej policji umieszczono artykuł odnoszący się do tej sprawy, gdzie przeczytać można, że:
Rozstrzygnięcie dotyczy kwestii proceduralnych związanych z prowadzonym przez starostę postępowaniem administracyjnym w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za określone naruszenia.
Podstawą do zatrzymania krajowego prawa jazdy jest art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nie był przedmiotem rozważań Trybunału w kontekście zgodności z Konstytucją RP.
Co to oznacza? Że funkcjonariusze dalej będą zatrzymywać prawo jazdy a starosta – bez możliwości wyjaśnień czy odwołania ze strony kierowcy – po prostu zatrzymuje uprawnienia na okres 3 miesięcy.
Źródło zdjęcia: Policja
Odpowiedzi
Napisz tu swoją opinię
chyba inaczejpolicja nadal może zatrzymać prawo jazdy i przesłać je staroście ale ten nie może już wydać decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy z uwagi na brak podstawy prawnej będącej skutkiem wyroku trybunału konstytucyjnego.kier
Komentarze zamknięte.