Kierowcy osobowych busów bezprawnie na kwarantannie

Kierowcy osobowych busów bezprawnie na kwarantannie

Sąd administracyjny z Gorzowa Wielkopolskiego wydał na początku września kilka wyroków w sprawie nakładania na kierowców busów kwarantanny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim 2 września 2020 roku wydał identyczne wyroki w kilku sprawach dotyczących skierowania na kwarantannę kierowców przewożących busami pasażerów.

Każdorazowo gorzowscy sędziowie WSA stwierdzali w uzasadnieniu wyroków, że Straż Graniczna nakazując w kwietniu kwarantannę kierowcom wykonujących zarobkowo przewóz pojazdami do 9 osób działała bezprawnie.

Reklama

Zobacz też: Kierowcy osobowych busów objęci kwarantanną? Interpretacja resortu

Pogranicznicy powoływali się na stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i zarazem Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W skrócie: gorzowski sąd administracyjny stwierdził jednak, że kierowcy skarżący decyzję o nałożeniu 14-dniowej kwarantanny wykonując międzynarodowy zarobkowy transport drogowy osób nie powinni podlegać obowiązkowej kwarantannie.

W każdym takim wyroku skład orzekający zasądzał 680 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego dla Komendanta Oddziału Straży Granicznej, który kierował kierowców busów na kwarantannę.

Takich i innych podobnych wyroków będzie na pewno więcej, a chętnych chcących się zapoznać z konkretnymi wyrokami zapraszam do bezpośrednich linków z orzeczeniami WSA (II SA/Go 238/20, II SA/Go 239/20, II SA/Go 240/20, II SA/Go 244/20).

Źródło: czasopismo.legeartis.org

Podziel się: