Reklama

Koronawirus i transport – kierowcy busów nie będą objęci kwarantanną

Koronawirus i transport – kierowcy busów nie będą objęci kwarantanną

To pierwszy z cyklu artykułów z serii „Koronawirus i transport” – kierowcy busów nie będą objęci kwarantanną, dotyczy to przewozu rzeczy oraz osób!

Z racji sporego zamieszania wywołanego koronawirusem i rożnych interpretacji wprowadzanych obostrzeń publikowanych m.in. w mediach społecznościowych, postanowiłem, że będę co jakiś czas informował o ważnych z punktu widzenia polskich przewoźników oraz kierowców użytkujących lekkie pojazdy użytkowe.

Zobacz też: Kontrabanda maseczek ochronnych ukryta w VW Transporterze

Reklama

Pierwszym tematem z serii „Koronawirus i transport” jest kwestia zamknięcia tymczasowego polskich granic od niedzieli 15 marca (od godziny 0:00) na okres 10 dni do 24 marca 2020 roku dla obcokrajowców.

Koronawirus a zamknięcie granic – transport rzeczy bez zmian

Najważniejsza informacja to taka, że międzynarodowy transport rzeczy pozostaje bez zmian.

Polscy kierowcy, jak i cudzoziemcy, którzy prowadzą busy czy 40-tonowe zestawy (” środek transportu służący do przewozu towarów”) mogą dalej przekraczać granice RP.

Natomiast sobowe busy, autokary i samochody osobowe – będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski, jeżeli w środku znajdują się Polacy.

Obywatele Polski, którzy znajdują się obecnie poza granicami, mogą wrócić do kraju w każdej chwili. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany.

Większość powracających Polaków zostanie również skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową, ale – i tu najważniejsza uwaga – nie dotyczy to kierowców transportu drogowego rzeczy i osób, czyli kierowców busów, ciężarówek, autobusów czy minibusów.

Zobacz też: Nissan Navara dla polskiego wojska – pick-up 4×4 zastąpi Honkery

Z obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny wyłączone mogą być także osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim.

W przypadku, jeżeli np. kierowcą przewożącego pasażerów busa jest obywatelem Ukrainy czy Białorusi, ale posiada prawo stałego lub prawo czasowego pobytu na terenie RP, ewentualnie ma legalne pozwolenie na pracę, także dalej będzie mógł wjeżdżać lub wyjeżdżać poza granice Polski.

Bez problemu przekraczać granicę Polski będą mogli też kierowcy-obcokrajowcy mający za żonę polską obywatelkę i dzieci z polskim obywatelstwem. Prawo wjazdu mają też posiadacze Karty Polaka.

Przekraczanie granic tylko w wyznaczonych miejscach

Granicę wewnętrzną będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc będzie na granicy lądowej w sumie 37: na granicy z Czechami – 15, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 15, z Litwą – 2 – lista przejść znajduje się TUTAJ.

Jednocześnie od 15 marca do odwołania zawieszony zostaje ruch graniczny w części przejść granicznych z Federacją Rosyjską, Republiką Białoruś oraz Ukrainą. Chodzi o 7 przejść z Ukrainą, 5 przejść z Białorusią i 2 przejścia z Rosją – lista przejść znajduje się TUTAJ.

EDIT: Ministerstwo Infrastruktury 3 kwietnia poinformowało, że kierowcy osobowych busów mają być objęci kwarantanną po przekroczeniu granicy RP – więcej informacji znajduje się w linku TUTAJ.

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: