Koronawirus a transport – granica pomiędzy Polską a Czechami

Koronawirus a transport – granica pomiędzy Polską a Czechami

Od 16 marca Czechy wprowadzają zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Wyjątek stanowią m.in. kierowcy busów i ciężarówek wykonujący międzynarodowy transport rzeczy.

W ramach walki z koronawirusem czeski rząd od 16 marca 2020 roku (od godz. 00:01) wprowadza tymczasowy zakaz wstępu na terytorium Republiki Czeskiej dla wszystkich obcokrajowców, w tym i z państw UE.

Zobacz też: Koronawirus i transport – kierowcy busów nie będą objęci kwarantanną

Reklama

Zakazy te nie będą obejmować międzynarodowego przewozu towarów, więc kierowcy busów i ciężarówek mogą dalej wjeżdżać do Czech. Oczywiście na granicy podczas kontroli służby sprawdzają m.in. temperaturę kierowcy oraz „CMR-ki”.

Co istotne, zakazy wjazdu te nie będą również obejmować pracowników z Polski, którzy przy przekroczeniu granicy udowodnią, że są zatrudnieni na terenie Republiki Czeskiej w odległości do 100 kilometrów od granicy.

Wjazd do Republiki Czeskiej z Polski tylko w wyznaczonych punktach

Na niebiesko zaznaczono wyznaczone przejścia drogowe na polsko-czeskiej granicy.

Już od 15 marca polscy pogranicznicy wprowadzili w związku z zamknięciem granic RP dla obcokrajowców obowiązek przekraczania granicy tylko w wyznaczonych miejscach.

Z Czechami takich punktów jest 15 (dla pieszych, dla pojazdów osobowych i ciężarowych).

Szczegółowa lista wyznaczonych przejść m.in z Republiką Czeską przejść znajduje się TUTAJ.

Co istotne dla przewoźników wykonujących transport pojazdami i zestawami pojazdów powyżej 3,5 tony, rząd Republiki Czeskiej zdecydował również o anulowaniu zakazu jazdy dla ciężarówek w niedzielę.

Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej udziela ogólnego zwolnienia z ograniczeń ruchu na autostradach i drogach klasy I dla samochodów ciężarowych, zespołu pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony i pojazdów specjalnych z przyczepami, jeśli DMC przekracza 3,5 tony.

Zobacz też: Kontrabanda maseczek ochronnych ukryta w VW Transporterze

Firmy transportowe mogą uzyskać dodatkowe informacje na specjalnej infolinii +420 225 131 810 (w języku czeskim) oraz +420 225 131 820 (w języku angielskim).

Jak informuje Straż Graniczna na polsko-czeskim przejściu drogowym Gorzyczki czas oczekiwania na przejazd dochodzi do nawet 2 godzin (dane z niedzieli 15 marca). Jednak na przejściach Cieszyn, Nowe Chałupki, Trzebina, Kudowa Słone, Jakuszyce ruch odbywa się na bieżąco.

Źródło zdjęcia: Policie České republiky, źródło grafiki: mvcr.cz

Podziel się: