Reklama

Kontrola emisji spalin podczas jazdy – wizyta ITD w Danii

Kontrola emisji spalin podczas jazdy – wizyta ITD w Danii

Podczas wizyty w Danii przedstawiciele ITD sprawdzili, jak wygląda m.in. kontrola emisji spalin poruszającego się pojazdu.

W dniach 15-16 kwietnia przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego oraz Duńskiego Urzędu Drogowego spotkali się w duńskim Kolding, aby wymienić dotychczasowe doświadczenia w zakresie egzekwowania przepisów transportu drogowego.

W programie wizyty znalazł się m.in. temat dotyczący technologii wyłapywania oraz dynamicznego pomiaru emisji spalin w pojazdach komercyjnych.

Reklama

W trakcie drogowych kontroli duński odpowiedni ITD pokazał, jak przebiega kontrola faktycznych emisji spalin w pojazdach ciężarowych – w ramach pokazowych działań zaprezentowano odpowiednio przystosowanego Volkswagena Transportera pozwalającego na analizę dwutlenku węgla czy tlenków azotu w poruszających się pojazdów ciężarowych wyposażonych w silniki Diesla.

Duńscy inspektorzy pokazali jak działa tzw. plume chasing – na zdjęciu wyświetlacz pokazujący w czasie rzeczywistym analizę spalin poruszającego się przed radiowozem pojazdu.

stanowiły platformę do analizy najnowszych technologii kontroli emisji pojazdów, niezbędnej do utrzymania standardów jakości powietrza.

Technologia plume chasing pozwala zatem na szybką weryfikację poprawności działania układów SCR wykorzystujących roztwór AdBlue.

W ramach 2-dniowej wizyty odbyły się także praktyczne sesje na drodze mające na celu wymianę praktycznej wiedzy pomiędzy duńskimi i polskimi inspektorami drogowymi.

Co ciekawe, duńska delegacja miała być szczególne zainteresowana funkcjonalnościami polskiego systemu kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej e-TOLL, gdyż już od stycznia 2025 roku ma być wprowadzone w Danii podobny do naszego podobnego system.

Źródło zdjęć: GITD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =