Reklama

Miasto Poznań testuje Volkswageny e-Craftery i Caddy na CNG

Miasto Poznań testuje Volkswageny e-Craftery i Caddy na CNG

Przygotowując się do wypełnienia ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych Miasto Poznań testuje Volkswageny e-Craftery i Caddy na CNG.

W poniedziałek 3 lutego przedstawiciele marki Volkswagen Samochody Dostawcze przekazali władzom Poznania 3 pojazdy, które będą przetestowane przez jednostki podległe magistratowi (Urzęd Miasta, Straż Miejska, Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Transportu Miejskiego).

Zobacz też: MPK Poznań kupiło 8 sztuk Iveco Daily Natural Power na gaz CNG

Reklama

Wśród przekazanych pojazdów znalazły się dwa Volkswageny e-Craftery (furgon i wersja pasażerska przystosowana do przewozu osób na wózkach inwalidzkich) oraz mniejszego Caddy zasilanego sprężonym gazem ziemnym.

W późniejszym terminie do testowej floty dołączyć ma 4 auto – Volkswagen ABT e-Transporter.

Zobacz też: 9 dni czekali na pomoc Volkswagena po awarii Craftera

Testy e-Crafterów i Caddy CNG to część przygotowań poznańskiego magistratu do wypełnienia wymogów uchwalonej przez Sejm ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Według tej ustawy od 1 stycznia 2022 roku samochody elektryczne muszą stanowić 10 procent wszystkich pojazdów używanych przez określone w ustawie jednostki samorządu terytorialnego.

Z kolei dla firm podwykonujących zadania publiczne od 1 stycznia 2020 flota w minimum 10% wykorzystywana do zadań musi być elektryczna lub zasilana gazem ziemnym.

Co istotne, od 1 stycznia 2025 roku odsetek elektrycznych pojazdów ma wynosić już 30% dla jednostek samorządu terytorialnego, z wyłączeniem gmin i powiatów, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 000 osób.

Również od 1 stycznia 2025 roku miasta zlecać będą mogły zadania firmom podwykonawczym, których co najmniej 30% floty pojazdów użytkowanych przy wykonywaniu danego zadania stanowić będą samochody elektryczne lub napędzane gazem ziemnym.

Źródło zdjęć: Volkswagen

Podziel się: