Mniejsza produkcja europalet to zapowiedź kryzysu gospodarczego?

Mniejsza produkcja europalet to zapowiedź kryzysu gospodarczego?

W I połowie 2019 roku polscy producenci EPAL zauważyli spadek o 1,4%. Czy mniejsza produkcja europalet zapowiedzią kryzysu gospodarczego?

Jak pisze „Puls Biznesu”, polscy producenci europalet zrzeszeni w Polskim Komitecie Narodowym EPAL (PKN EPAL) odnotowali w pierwszej połowie 2019 roku niewielki spadek wytworzonych przez siebie produktów.

Zobacz też: Automatyczny system ważenia pojazdów we Francji od 2021 roku

Reklama

Członkowie PKN EPAL wytwarzają niemal 90% wszystkich stosowanych w Polsce palet do transportu ładunków.

W 2017 roku wzrost segmentu EPAL wzrósł o 6,7 procenta, a w 2017 roku o kolejne 7,4 procenta. Jednak przez pierwsze 6 miesięcy tego roku członkowie PKN EPAL wyprodukowali o 1,4 procenta europalet mniej.

W rozmowie z dziennikarzem „Pulsu Biznesu” Jarosław Maciążek, wiceprezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL (PKN EPAL), stwierdza, że to skutek spowolnienia gospodarczego w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech, Francji i Włoszech.

Warto zauważyć, że ostatni znaczący spadek w sektorze EPAL nastąpił w 2008 roku, a więc dokładnie wtedy, kiedy wybuchł światowy kryzys gospodarczy. Wtedy produkcja europalet zmniejszyła się na niektórych rynkach nawet o kilkanaście procent.

Podziel się: