To jest Iveco Daily 65 – jeden z nich to ciężarówka a drugi to bus

To jest Iveco Daily 65 – jeden z nich to ciężarówka a drugi to bus

Oto dwie historie z życia wzięte z Iveco Daily 65 w roli głównej. Konstrukcyjnie oba pojazdy są niemal identyczne, ale jeden to ciężarówka, a drugi to bus.

Pisałem ostatnio o ogłoszeniu na jednym z portali aukcyjnych, które dotyczyło sprzedaży Iveco Daily 65C18, czyli pojazdu z fabryczną 6,5-tonową dopuszczalną masą własną.

Jednak, co jest nagminną w Polsce praktyką, zielone Iveco sprzedawane jest jako pojazd z zaniżoną do 3,5 tony DMC. Dlaczego?

Reklama

Zobacz też: Iveco Daily z ponad 6-metrową skrzynią i windą – 3500 kg DMC?

Dzięki takiej praktyce nowy nabywca nie musi posiadać kategorii prawa jazdy C, a zwykłą kategorię B. Do tego nie trzeba m.in. rejestrować tachografem czasu pracy kierowcy i nie obowiązują go ograniczenia prędkości (np. busem na autostradzie można jechać 140 zamiast 80 km/h dla ciężarówek).

W przypadku zarejestrowanego jako dostawczak Iveco można spodziewać się też niższych kar w przypadku kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.

Kierujący zielonym „3,5-tonowym busem nawet jakby wiózł 7 ton więcej niż ma wpisane w dowód rejestracyjny, otrzyma karę do 500 złotych bez punktów karnych. I nikogo nie interesuje, czy kierowca jechał non stop z samego końca Portugalii do Kutna, czy Białegostoku.

Zobacz też: Z tej kabiny Ducato strażacy wyciągnęli 3 żywych Słowaków

Z kolei widoczne na zdjęciu powyżej Iveco Daily zarejestrowane zostało tak powinno być, czyli na 6,5 tony DMC. Według polskiego prawa to już pełnoprawna ciężarówka i jej właściciel musi płacić dodatkowo za przejazd odcinkami dróg objętymi siecią ViaTOLL

3 października na drodze wojewódzkiej nr 288 w Lubiatowie kierowca przeładowanej o 1,2 tony czerwonej ciężarówki wielokrotnie przekroczył też czas prowadzenia pojazdu bez przerwy a ponadto nie zastosował się do obowiązku wczytywania danych z tachografu cyfrowego oraz karty kierowcy.

W przypadku czerwonego Iveco Daily inspektorzy ITD za powyższe naruszenie „przepisów socjalnych w transporcie drogowym” wszczęli wobec przedsiębiorcy postępowanie zagrożone karą w wysokości…9 950 złotych.

Źródło zdjęć: allegro.pl, WITD Gorzów Wielkopolski

Podziel się: