Automatyczny system ważenia pojazdów we Francji od 2021 roku

Automatyczny system ważenia pojazdów we Francji od 2021 roku

Na razie trwają testy na autostradzie A4 nieopodal Saint-Avold –  automatyczny system ważenia pojazdów we Francji od 2021 roku

Przeładowane samochody dostawcze i ciężarówki to nie tylko problem polskich dróg. Dlatego francuski rząd ma w planach objęcie całego kraju siecią zautomatyzowanych wag kontrolujących rzeczywistą masę pojazdów poruszających się po tamtejszych drogach.

Zobacz też: Powstanie ogólnopolski system ważenia pojazdów!

Reklama

Jeżeli system z czujnikami ukrytymi w nawierzchni wykryje przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub zespołu pojazdów a w przypadku samochodów ciężarowych przekroczone zostaną także naciski na osie, automatycznie za pomocą kamer zarejestruje zdjęcie np. przeciążonego busa z jego numerem rejestracyjnym.

Następnie taki cyfrowy plik z pomiarem oraz fotografią będzie podstawą do wystawienia mandatu, który trafi do właściciela pojazdu pocztą.

Dotychczas na drogach krajowych we Francji funkcjonowało 28 punktów ważenia preselekcyjnego, który wymaga dodatkowego zatrzymania pojazdu przez służby kontrolne i ponownego zważenia pojazdu.

Dotychczas corocznie na terenie Francji kontrolowano w ten sposób 20 milionów samochodów dostawczych i ciężarówek, z czego w 95-procentach przypadków rzeczywiście dochodziło do przekroczenia norm.

Po wdrożeniu a potem kalibracji oprzyrządowania oraz uzyskaniu odpowiednich homologacji dynamiczny system ważenia pojazdów powinien zacząć działać już w 2021 roku.

Zobacz też: 9 dni czekali na pomoc Volkswagena po awarii Craftera

Aktualnie trwają już testy nowego systemu na autostradzie A4 nieopodal francusko-niemieckiej granicy, a dokładniej na terenie gminy Saint-Avold.

Prace nad wdrożeniem tego pokrywającego całą Francję systemu wag prowadzi m.in.
Centrum Badań i Ekspertyz Cerema, które szacuje, że jedna ciężarówka z 13-tonowym naciskiem na oś degraduje drogę tak jak 10 000 pojazdów mających nacisk na pojedynczą oś nieprzekraczający 600 kg.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło WITD Kielce

Podziel się: