Nowe rozporządzenie dla pilotów ponadgabarytów od lutego 2024

Nowe rozporządzenie dla pilotów ponadgabarytów od lutego 2024

Dzięki Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Nienormatywnego od 17 lutego 2024 wejdą w życie nowe przepisy.

Opublikowane 16 listopada Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 8 listopada 2023 roku w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych wprowadza szereg istotnych zmian.

Dzięki staraniom Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego, Andrzej Adamczyk – były już szef resortu infrastruktury – podpisał dokument określający szczegółowe warunki i sposób pilotowania pojazdów nienormatywnych oraz wyposażenie a także oznakowanie pojazdów wykonujących taki pilotaż.

Reklama

Wśród najważniejszych zmian, które wejdą w życie od 17 lutego przyszłego roku, znalazła się m.in. likwidacja tablicy informacyjnej, której nie trzeba będzie już umieszczać na dachu pojazdu pilotującego.

Do tego minimalna wysokość pojazdu pilotującego wynosić powinna minimum 1,7 metra a dopuszczalnymi przez rozporządzenie rodzajami nadwozia będzie:

  • BB (van)
  • AF (Wielozadaniowy)
  • AG (pick-up).

Jednocześnie nowe przepisy oznaczają, że od 17 lutego 2024 roku pilotom nie będzie wolno korzystać z pojazdów typu:

  • AA – Kareta (sedan)
  • AB – Hatchback kareta (sedan) 
  • AC – Kombi
  • AD – Coupe 
  • AE – Kabriolet
  • Wszelkie pojazdy z grupy M2 lub M3 (autobusy)
  • Samochód kempingowy, sanitarny lub pogrzebowy.

Ponadto według najnowszych wytycznych oznakowanie pojazdu pilotującego wymagać będzie umieszczenia napis ,,PILOT” na przedniej masce samochodu pilota (dopuszcza się wykonanie napisu na przedniej masce pojazdu w formie lustrzanego odbicia) oraz na przednich bocznych drzwiach auta.

Do tego oznakowanie musi pojawić się także na klapie tylnej lub tylnych „skrzydłach” vana lub na burcie pick-upa.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi też o obowiązkowych pasach barwy białej i czerwonej, które umieszczone powinny być na przedniej masce samochodu realizującego pilotaż. Podobne biało-czerwone pasy będą wymagane na bokach pojazdu oraz z tyłu nadwozia.

Co istotne pasów barwy białej i czerwonej na przedniej masce pojazdu nie stosuje się, w sytuacji, kiedy wymiary maski silnika nie pozwalają na jednoczesne umieszczenie pasów i napisu „PILOT”.

pasy barwy białej i czerwonej umieszczone na przedniej masce pojazdu, na bokach pojazdu oraz na klapie tylnej lub drzwiach tylnych pojazdu; pasów barwy białej i czerwonej na przedniej masce pojazdu nie stosuje się, jeżeli wymiary maski nie pozwalają na jednoczesne umieszczenie pasów i napisu PILOT.

Firmy wykonujące usługi pilotażu transportów ponadgabarytowych mają zatem jeszcze 80 dni (licząc od dzisiaj), aby dostosować się do nowych obowiązków. Szczegółowe znaleźć można bezpośrednio w treści rozporządzenia, do którego bezpośredni link znajduje się TUTAJ.

Warto przy okazji dodać, że zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” pilot pojazdu nienormatywnego ma pełne prawo kierować ruchem drogowym, w tym nawet zatrzymywać, przekierowywać ruch drogowy oraz wydawać polecenia innym uczestnikom ruchu, w tym i pieszym czy rowerzystom.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego dąży też do zwiększenia bezpieczeństwa poprzez umożliwienie pojazdom pilotującym wyświetlanie znaków o zmiennej treści.

Wprowadzenie możliwości stosowania tablicy umożliwiającej wyświetlanie znaków drogowych (tzw. Anlaga) informującej innych użytkowników dróg o wprowadzeniu np. tymczasowego zakazu wyprzedzania kolumny przewożącej ponadgabaryt zostało wstępnie zaaprobowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

Anlagi stosowane na niemieckich autach pilotujących typu BF3 wymagają jednak zmiany wielu innych aktów prawnych, w tym rozporządzenia o znakach drogowych. Jednak władze Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego wierzą, że w stosunkowo krótkim czasie uda się wprowadzić i to rozwiązanie.

Źródło grafik: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego

Podziel się: