Reklama
stats

Od 1 października surowsze kary dla pijanych kierowców

Od 1 października surowsze kary dla pijanych kierowców

Od 1 października 2023 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu karnego. Oznacza to m.in. surowsze kary dla pijanych kierowców.

W ramach nowelizacji Kodeksu karnego wobec pijanych recydywistów sądy będą mogły orzec kar wyłącznie karę pozbawienia wolności i już nie będzie stosowany wyrok w postaci grzywny lub ograniczenia wolności.

Ponadto od 1 października pijany lub odurzony narkotykami sprawca wypadku zostanie ze skutkiem śmiertelnym będzie mógł trafić do więzienia na okres od 5 do nawet 20 lat więzienia.

Reklama

Z kolei, jeśli ofiara takiego pijanego lub odurzonego kierowcy dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd może orzec karę od 3 do 16 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, dotychczas niektórzy kierowcy próbowali tłumaczyć się, że wypili alkohol już po wypadku, lecz od teraz takie zachowania nie będą już bezkarne.

Nowe regulacje przewidują bowiem identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol albo zażył środki niedozwolone po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Nowe przepisy zakładają też, że kierowcy, którzy uciekli z miejsca zdarzenia będą odpowiadać tak, jak pijani kierowcy.

A już w przyszłym roku, a dokładniej od 14 marca 2024 wejdą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę pojazdów nietrzeźwym kierowcom.

Osobom, które kierowały samochodem mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, pojazd zostanie skonfiskowany. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, straci pojazd w przypadku posiadania we krwi przynajmniej promila alkoholu. Jeżeli w takich sytuacjach zawartość alkoholu we krwi wyniesie od 0,5 do 1 promila, wówczas decyzja o ewentualnym przepadku pojazdu zależeć będzie od oceny sądu.

Oczywiście w przypadku prowadzenia firmowego pojazdu konfiskata nie będzie stosowana – wtedy pijany sprawca otrzyma karę finansową w wysokości od 5000 do nawet 100 000 zł zasądzaną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Źródło zdjęcia: Policja (fotografia z wypadku z 27 września 2019, na DK 10 Fiat Ducato śmiertelnie potrącił pieszego – kierowca furgonu był pijany)

Podziel się: