Reklama
stats

Ponad 1500 kg tytoniu w busie – bez akcyzy i bez zgłoszenia SENT

Ponad 1500 kg tytoniu w busie – bez akcyzy i bez zgłoszenia SENT

„Sevelka” zwróciła uwagę pograniczników, bo wyglądała na nadmiernie obciążoną. W busie było 1500 kg tytoniu bez akcyzy i bez zgłoszenia SENT.

W środę 28 września funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry prowadzili kontrolę pojazdów ukierunkowaną na wyłapywanie nielegalnych migrantów, którzy nierzadko przewożeni są do zachodnich państw Europy m.in. w ładowniach aut dostawczych.

Wśród zatrzymanych do sprawdzenia pojazdów był jadący od strony Gubina furgon, który – jak twierdzą pogranicznicy – był nadmiernie obciążony.

Reklama

Jednak w trakcie czynności na pace znaleziono nie cudzoziemców a susz tytoniowy zapakowany w kartonowe pudła.

Przeszło 1500 kg ładunku o szacunkowej wartości 800 000 złotych pochodziło z nielegalnego źródła – tytoń nie posiadał bowiem żadnych oznaczeń skarbowych.

Szacowana wartość towaru zatrzymanego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Zielonej Góry-Babimostu to 800 000 złotych.

W konsekwencji 32-letni kierowca oraz pasażer zostali zatrzymani i Straż Graniczna wszczęła wobec nich postepowanie przygotowawcze.

Obu Polakom przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa karno-skarbowego a do tego w związku z brakiem zgłoszenia przewozu towaru w systemie SENT, kierowca „blaszki” ukarany został przez KAS karą grzywny w wysokości 7 500 złotych.

To jednak nie koniec, bo dalsze postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim, prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy.

Trzeba bowiem pamiętać, że za przestępstwa karno-skarbowego polegające na „nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu, przesyłaniu lub przenoszeniu wyrobów akcyzowych bez znaków skarbowych grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie”.

Źródło zdjęć: Straż Graniczna

Podziel się: