Przeciążony bus na S3. Kara dla kierowcy i przewoźnika

Przeciążony bus na S3. Kara dla kierowcy i przewoźnika

Lubuskie ITD zatrzymało przeciążonego busa na trasie S3. Wysoka kara dla kierowcy to nie wszystko, bo i przewoźnik poniesie konsekwencje.

W czwartek 30 marca inspektorzy ITD z Gorzowa Wielkopolskiego prowadzili działania przy drodze ekspresowej S3 w okolicach Skwierzyny.

Wśród zatrzymanych do sprawdzenia pojazdów był bus przewożący części samochodowe z Polski do Belgii. Jak wynikało z dowodu rejestracyjnego mająca DMC na poziomie 3500 kg eksportówka miała mieć tylko 365 kg legalnej ładowności.

Reklama

W rzeczywistości Iveco Daily ważyło 5850 kg a tylko na tylnej osi spoczywała masa 3750 kg, czyli więcej niż dopuszczalna masa całkowita całego auta wraz z ładunkiem.

Wobec powyższego lubuscy „Krokodyle” ukarali kierowcę międzynarodówki mandatem karnym z art. 97 „Kodeksu wykroczeń” w wysokości 2400 złotych. Z kolei za naruszenie „Ustawy o transporcie drogowym” wobec przewoźnika, do którego należał wypis z licencji przeładowanego busa, wszczęto postępowanie administracyjne.

Według oficjalnych widełek za przekroczenie DMC międzynarodówki o ponad 20% grozi kara 2000 złotych.

W obu przypadkach konieczne było rozładowanie nadmiaru ładunku.

Co ciekawe, tego samego dnia poddano kontroli samochód dostawczy przewożący po kraju przesyłki kurierskie.

Przeładowanie było identyczne – za realną masę 5850 kg kierowca ukarany został mandatem karnym (z art. 95 „Kodeksu wykroczeń”) i na tym skończyła się kontrola.

Oczywiście dodać trzeba, że i w jednym, i w drugim przypadku inspektorzy ITD zakazali dalszej jazdy do czasu rozładunku nadmiaru towaru.

Źródło zdjęć: WITD Gorzów Wielkopolski

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Kiero

    wszystko się zgadza. ustawa o transporcie drogowym nie dotyczy krajowego transportu do 3500kg dmc , a właśnie na podstawie niej wszczęto postępowanie administracyjne które najpewniej skończy się dodatkowo kara 2000pln i wpisanym w licencję najpoważniejszym wykroczeniu.

Komentarze zamknięte.