Przeładowane Iveco bez OC i bez dowodu rejestracyjnego

Przeładowane Iveco bez OC i bez dowodu rejestracyjnego

1 000 złotych i zakaz dalszej jazdy – oto bilans kontroli przeładowanej chłodni, która nie miała OC, a dowód rejestracyjny straciła jeszcze w maju.

We wtorek 12 lipca inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie prowadzili działania kontrolne w okolicy miejscowości Pyrzyce, przy na drodze wojewódzkiej nr 119.

Po godzinie 8:00 szczecińskie „krokodylki” zauważyły jadące blisko za ciągnikiem z naczepą pomarańczowe Iveco Daily, które ewidentnie chciało się schować za „dużym”.

Reklama

Po zatrzymaniu busa sprawdzono jego rzeczywistą masę i okazało się, że pomimo DMC do 3,5 tony, chłodnia na bazie Iveco waży o 2,7 tony więcej niż powinno.  Po weryfikacji dokumentów i towaru na pace inspektorzy stwierdzili, że kierowca przewożący nabiał z jednej ze szczecińskiej hurtowni do Dębna doskonale wiedział, że masa załadowanego towaru wynosi 2 353 kilogramów, choć dopuszczalna ładowność pojazdu nie powinna przekroczyć 1 400 kilogramów.

Zobacz też: Ukradł VW T4 z właścicielem przyczepionym do burty (wideo)

Poza tym w trakcie kontroli prowadzący Iveco nie okazał ani ważnej polisy OC, ani dowodu rejestracyjnego, bo pod koniec maja 2016 roku dokument ten został zabrany za wykryte usterki techniczne. Wobec kierowcy inspektorzy ITD nałożyli nałożyli trzy mandaty na łączną kwotę 1000 złotych, a do tego wydano zakaz dalszego wykonywania przewozu tym pojazdem.

Powyższy przypadek po raz kolejny pokazuje, że pojazdy dostawcze pracujące w tzw. spożywce jeżdżą regularnie przeładowane, a wsiadające za ich kółko kierowcy świetnie zdają sobie sprawę z tego, jaką masę ma przewożony przez nich towar („WZ-ki”, faktury itd.). Dopóki więc nie zmienią się wysokości kar i do odpowiedzialności nie zostaną pociągnięte osoby zarządzające transportem, nie wydaje się, aby mandaty za przeładowanie (w przypadku busów to od 20 do 500 złotych) odstraszyły któregoś z przedsiębiorców.

Źródło zdjęć: WITD Szczecin

Podziel się: