Reklama

Przewóz na potrzeby własne – kierowca stracił prawo jazdy przez tacho

Przewóz na potrzeby własne – kierowca stracił prawo jazdy przez tacho

Kierowca zestawu wykonywał przewóz na potrzeby własne z poważnymi uchybieniami. Mężczyzna stracił prawo jazdy za oszukiwanie tachografu.

W poniedziałek 14 lutego inspektorzy ITD z Piotrkowa Trybunalskiego w ramach prowadzonych kontroli na drodze ekspresowej S8 zatrzymali o 8:43 rano zestaw na B+E. Kierowca Iveco Daily z podpiętą przyczepą wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na potrzeby własne z Czech do Polski.

W trakcie weryfikacji wagi okazało się, że należący do czeskiego przedsiębiorstwa zespół pojazdów jest przeciążony o 2 tony.

Reklama

Zobacz też: Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące za brak tacho od 01.01.2022

Ponadto piotrkowscy inspektorzy ITD porównali informacje pobrane z cyfrowego tachografu z danymi zapisanymi w karcie kierowcy. Analiza wykazała, że kierowca rozpoczął jazdę na terenie Czech o 03:57, ale kartę zalogował do tachografu dopiero o 05:15 i jechał tak przez 3 godziny.

Potem mężczyzna wylogował kartę z urządzenia i symulując odpoczynek kontynuował jazdę do momentu zatrzymania przez polskich „Krokodyli”. Według analizy danych prowadzący zestaw przejechał bez zalogowanej karty kierowcy 102 kilometry.

Ostatecznie kierowcy zatrzymane zostało prawo jazdy za nierejestrowanie czasu pracy na okres 3 miesięcy. Do tego mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 2000 zł a wobec czeskiego przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne.

Ponadto kontrolowany zespół pojazdów trafił na parking strzeżony.

Źródło zdjęcia: GITD

Podziel się: