Reklama

Przewóz na potrzeby własne poniżej 3500 kg DMC bez zaświadczenia

Przewóz na potrzeby własne poniżej 3500 kg DMC bez zaświadczenia

GITD potwierdza: przewóz na potrzeby własne busem lub zestawem pojazdów poniżej 3500 kg DMC nie wymaga zaświadczenia.

W ostatnim czasie napisałem kilka artykułów, gdzie poruszane były ostatnie zmiany dotyczące tzw. Pakietu mobilności. Wśród wielu kwestii spore zainteresowanie wzbudził przewóz międzynarodowy na potrzeby własne i ewentualne zaświadczenie wydawane przez Biuro ds. Transportu Międzynarodowego działające przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Poprosiłem więc GITD o odpowiedź na pytania dotyczące tej tematyki. Dzisiaj otrzymałem maila, który potwierdza, że przepisów znowelizowanej ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.

Reklama

Zobacz też: Od 5 lutego można składać do GITD wnioski o licencje i wypisy na busy

Po 20 maja dotychczasowe przepisy dotyczące zezwolenia na przewóz własny dalej obowiązują jednostki transportowe, których DMC przekracza 3,5 tony.

Oznacza to, że od 20 maja 2022 roku nic się nie zmienia w kwestii przewozów międzynarodowych dla przedsiębiorców, którzy zawożą np. z Polski do Niemiec wyprodukowane przez siebie produkty – tacy przedsiębiorcy nie potrzebują zezwolenia.

Jednak uwaga: barierą jest tutaj dopuszczalna masa całkowita pojazdu lub zespołu pojazdów, która nie może przekroczyć 3500 kg.

W odpowiedzi Główny Inspektorat Transportu Drogowego wręcz stwierdza, że uzyskanie zaświadczenia dla pojazdów i zespołu pojazdów poniżej 3500 kg DMC nie będzie w możliwe.

Podziel się: