Reklama

Stonoga i 51 600 zł kary – możliwe cofnięcie licencji

Stonoga i 51 600 zł kary – możliwe cofnięcie licencji

Na takie zestawy mówi się stonogi. Za przeładowanie o 34 tony ITD naliczyło łącznie 51 600 zł kary. Możliwe jest też cofnięcie licencji.

Czasami podczas wymiany opinii w sekcji komentarzy pojawiają się różne pomysły, aby podnieść DMC 3,5-tonówek do co najmniej 5 ton albo i 7,5 tony. Wasze zdanie jest jednak różne na kwestie tachografu, podatku od środków transportu i opłat drogowych eTOLL.

W ramach nawiązania do powyższych „za” i „przeciw” pomyślałem, że wyjdę poza dotychczasową tematykę, aby pokazać na przykładzie konkretnej kontroli, jak to wygląda w przypadku transportu ciężkiego.

Reklama

Otóż we wtorek 20 lutego inspektorzy ITD z Lublina zatrzymali na drodze ekspresowej S17 w okolicach Jastkowa tzw. stonogę, która przewoziła dwa 20-stopowe kontenery.

Ciągnik siodłowy należący do przewoźnika z województwa mazowieckiego realizował transport z Gdańska do Lublina a po zważeniu okazało się, że zestaw zamiast 40 ton ważył aż 74 tony, czyli aż o 34 za dużo.

Co ciekawe, pomimo zastosowania 8 osi, 2 osie były przeciążone. Do tego przy masie rzeczywistej  powyżej 60 ton wymagany jest pilotaż, o co również polski przewoźnik nie zadbał.

Łącznie lubelscy „Krokodyle” stwierdzili też 16 naruszeń z czasu pracy kierowcy a suma kar dla prowadzącego Scanię a także przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie wyniosła 51 600 złotych.

Co istotne w tej historii, to poważne naruszenia, które – jak informuje WITD Lublin – będą także skutkowały wszczęciem postępowania zmierzającego do cofnięcia uprawnień licencyjnych, gdyż „przewóz ładunków z tak poważnymi naruszeniami jest przejawem nieuczciwej konkurencji wobec innych, prawidłowo działających przewoźników”.

Reasumując, dla nieuczciwych przedsiębiorców nawet limit 40 ton nie wystarcza i pewnie chcieliby, żeby był dwukrotnie wyższy…

Źródło zdjęcia: WITD Lublin

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 12 =