Reklama
stats

Ten elektryczny van zdominował rynek w Polsce

Ten elektryczny van zdominował rynek w Polsce

W 2023 roku ten van zdominował rynek nowych eLCV w Polsce. I nie jest to Renault Master 😉 O jakim modelu mowa?

Ostatnio opublikowałem ranking najczęściej rejestrowanych nowych samochodów dostawczych w Polsce w 2023 roku. I po raz kolejny z rzędu liderem polskiego rynku zostało Renault (łącznie 13 383 szt.) a najpopularniejszym modelem największy z gamy tego producenta model, czyli Master (10 062 szt.).

W komentarzach pod postem na Facebooku dostawczakiem.pl jeden z Czytelników zapytał jednak o podobny ranking, ale dotyczący najpopularniejszych w Polsce elektrycznych dostawczaków. Pomyślałem, że to może być ciekawa informacja także dla innych, więc zapytałem Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar jak wyglądały rejestracje nowych eLCV w 2023 roku w Polsce.

Reklama

Analitycy IBRM Samar podesłali informację, bazując na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów, że w w okresie od początku stycznia do końca grudnia 2023 roku zarejestrowano w Polsce 2450 sztuk lekkich pojazdów użytkowych z DMC do 3,5 tony.

Poniżej ranking TOP 10 poszczególnych modeli eLCV prezentuje się tak:

  1. Ford E-Transit – 794 szt.
  2. Mercedes-Benz eSprinter – 251 szt.
  3. Volkswagen ID. Buzz Cargo – 231 szt.
  4. Opel Vivaro-e – 158 szt.
  5. Mercedes-Benz eVito – 145 szt.
  6. Toyota Proace City Electric – 107 szt.
  7. Peugeot e-Expert – 68 szt.
  8. Opel Combo-e – 61 szt.
  9. Renault Kangoo E-TECH Electric- 57 szt.
  10. MAN eTGE – 55 szt.
Wśród odbiorców Fordów E-Transit sporą flotą może pochwalić się polska firma InPost, która deklarowała, że w jej barwach jeździ już 600 sztuk elektrycznych Transitów.

W dużej mierze zeszłoroczne wyniki to spore zamówienia flotowe dużych przedsiębiorstw działających w m.in. w branży kurierskiej. Największą aktualnie flotą eLCV nad Wisłą posiada InPost znany z usługi Paczkomat oraz dostaw kurierskich.

Warto przy okazji dodać, że Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – w ramach prowadzonego „Licznika Elektromobilności” za listopad 2023 rok – podało, że zarejestrowanych pojazdów dostawczych z napędem elektrycznym jest w naszym kraju łącznie 5562 egzemplarze.

Źródło zdjęć: dostawczakiem.pl

Podziel się: