Reklama
stats

Volkswagen I.D. BUZZ – elektryczny następca Ogórka

Volkswagen I.D. BUZZ – elektryczny następca Ogórka

Ma zasięg do 600 km i układ 4×4 – Volkswagen I.D. BUZZ to prototyp, który jest zapowiedzią całej rodziny elektrycznych aut produkowanych seryjnie już od 2020 roku.

Studyjny I.D. BUZZ został właśnie zaprezentowany przez Volkswagena na salonie North American International Auto Show (NAIAS) w Detroit.

W pełni bezemisyjny minibus zbudowano na nowej platformie MEB, a za napęd odpowiadają dwa elektryczne silniki przekazujące moment obrotowy na wszystkie cztery koła. Ich łączna moc systemowa to 374 KM, co gwarantuje sprint do „setki” w 5 sekund, a prędkość maksymalna I.D. BUZZ’a ograniczona została elektronicznie do 160 km/h.

Reklama

Zobacz też: 1105 KM i 1311 Nm – oto najmocniejszy VW T3 na świecie!

Według oficjalnych komunikatów energia zgromadzona w bateriach I.D. BUZZ gwarantować ma zasięg – według normy NEDC – do 600 kilometrów. Co ciekawe energia zasilająca akumulatory elektrycznego minibusa VW dostarczana jest indukcyjnie lub poprzez ładowanie na stacji zasilania prądem.

Z deklaracji Volkswagena wynika, iż ładowanie prądem o mocy 150 kW do poziomu 80% pojemności akumulatorów trwać ma około 30 minut.

Zobacz też: VW BUDD-e – elektryczny mikrobus na targach CES

Nowy I.D. BUZZ ma też kilka innych innowacyjnych rozwiązań. System multimedialny auta czy klimatyzację można obsługiwać za pośrednictwem przenośnego tabletu.

We wnętrzu kierownicy zamiast znanych obecnie przycisków umieszczono dotykowy touchpad, do tego wystarczy delikatnie nacisnąć na kierownicę i chowa się ona w tablicy rozdzielczej, a samochód z trybu kierowania ręcznego przechodzi w tryb jazdy automatycznej „I.D. Pilot” (w ofercie ma pojawić się od 2025 roku).

Jak zapowiadają przedstawiciele Volkswagena pierwsze całkowicie elektryczne modele z rodziny I.D. trafia do sprzedaży już w 2020 roku.

Źródło zdjęć: Volkswagen

Podziel się: