Autonomiczny Volkswagen ID. Buzz na ulicach Monachium

Autonomiczny Volkswagen ID. Buzz na ulicach Monachium

Zależna od Volkswagena spółka MOIA przeprowadzi na ulicach niemieckiego Monachium testy w pełni autonomicznego VW ID. Buzz.

Witamy w XXI wieku! W najbliższym czasie flota autonomicznych prototypów bazujących na Volkswagenie ID. Buzz wyjedzie na ulice Monachium w barwach firmy MOIA, czyli działającego już od 2019 roku dostawcy usług transportu współdzielonego.

Egzemplarze elektrycznych modeli VW ID. Buzz wyposażone są w system autonomicznej jazdy firmy Mobileye a flota testowa w toku przejeżdżanych kilometrów gromadzić będzie dane dotyczące różnych scenariuszy jazdy w trakcie.

Reklama

Na razie każdy pojazd będzie nadzorowany przez kierowcę, ale docelowo taka osoba nie będzie już potrzebna w miarę udoskonalania technologii.

Każdy z elektrycznych minivanów Volkswagena wyposażony jest w kamery, radar i lidar, zgodnie ze standardem SAE są to pojazdy oferujące poziom 4 autonomicznej jazdy.

Każdy ID.Buzz zaoferuje miejsce dla czterech pasażerów a gdy tylko będzie gotowy do produkcji seryjnej, może być wytwarzany w masowych ilościach.

Analogiczny program testowy Volkswagenów ID. Buzz AD (Autonomous Driving) rozpoczął się równolegle w amerykańskim Austin w stanie Teksas.

Warto jednak wiedzieć, że o ile w Niemczech, gdzie MOIA jako pierwsza będzie korzystać z autonomicznych pojazdów, w USA koncern Volkswagen nie będzie w przyszłości samodzielnie świadczyć usług autonomicznej jazdy w USA – na amerykańskim rynku koncern VW ma tylko być dostawcą pojazdów dla podmiotów zewnętrznych z sektora mobilności i transportu.

Źródło zdjęcia: Volkswagen

Podziel się: